Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

26. 11. 2022 22:06:57
Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi, které leží v autonomní provincii Ujgursko, propukl požár v jednom z věžáků. I průjezdy pro hasičská vozidla ve městě byly omezené, a tak hasičům chvíli trvalo, než se tam dostali. Měli také problém projet kvůli zaparkovaným vozidlům, která tam stála přes sto dní a mnohá měla vybitá baterku. Obyvatelé byli v karanténě, všichni doma v jednu chvíli, takže parkovacích míst nebylo dostatek a parkovali, jak se dalo. Dveře samozřejmě zamčené. Uhořelo deset lidí. Místní vláda obratem uspořádala tiskovou konferenci, na které uvedla, že se jednalo o chybu uhořelých, kteří neměli ponětí o tom, jak se v případě požáru chovat. O tom, že dveře byly zamčené a nikdo se nemohl dostat ven, ani slovo. To Číňany hodně naštvalo. V Urumuqi následující den vyšli lidé do ulic a hodně se toho semlelo. Někteří se začali postrkovat mezi sebou, poté se začali rvát i s příchozími policisti, všichni v jedné kupě. Přístup a neustále lži vlády naštvaly nejen obyvatele tohoto města. Do ulic vyrazilo mnoho lidí také v provinciích Hunan, Yunnan, v menším měřítku také v Pekingu. V Šanghaji se protesty konaly hlavně na ulici Urumuqi, po které jsme se tak rádi před lety procházeli. Tam si dokonce troufli sborově skandovat: “Xi Jin Ping, odstoupit! Komunistická strana, odstoupit!” Tohle je v Číně něco neskutečného, nikoho by ani ve snu nenapadlo, že si to někdo troufne veřejně říci. Tím spíše, že to budou skandovat houfy lidí v ulicích. Zdvižení bílého papíru také symbolizuje prostest proti vládě, je vidět na přiložené fotografii.

Přidává se víc a víc lidí. Po internetu koluje spousta videí, články se mažou, ale stále se publikují nové. Schválně tak někteří publikují články beze slov, jen s prázdnými čterci nebo s jedním slovem 好 (hǎo). Sdílí je statisíce lidí, ale rychle se mažou. Zajímavé je, že jak jsem zmiňovala už minule, hodne videí, komentářů a článků, je přístupných hlavně v noci. Přes den na takové na čínském internetu vzase tolik nenarazíte.

Před pár týdny jsme uvažovali nad tím, jestli se něco takového může stát. Někteří přátelé zmiňovali, že spíše ne, protože by to policisté a vojáci rychle rozehnali. A teď se to děje. Ovšem policisté ani speciální jednotky nebo povolaní vojáci nijak zvlášť nezasahují. Tentokrát se děje další zajímavá věc. Na spoustu míst policie dorazila a lidé na ně začali křičet: “Vy nemáte syny? Vy nejste otcové? Co kdyby tam uhořely vaše děti?” A samozřejmě nejen to. Policisté se otočili a zase odešli.

Před poslední velkou tiskovou konferencí se uvádělo, že je v v Urumuqi na 200 pozitivních. Po několika desítkách minut začala konference, kde slavnostně ohlásili, že ve městě konečně dosáhli nuly! Ti to ale schytali. Lidé se rozčilovali: “Vy si myslíte, že jsme tak hloupí? Jak se může za pár minut 200 nemocných zázračně vyléčit?”

V posledních měsících se v Číně dějou velké věci. Už několikrát jsem psala, že se dějou věci nevídané. Nenapadlo mě, že to napíšu tolikrát, a že se bude situace takhle stupňovat a vyhrocovat.

A co na to pan prezident? Po schůzce s Němci má u sebe na návštěve zástupce Kuby...

Minule jsem vám představila čínské slavné politické duo (https://krumpalova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=794189) Xìngfú jiě (Šťastnou sestru) a Tōu lè gē - (Bratr, co se potajmu raduje). Bratr hlásil, že situace v Číně se nadále zlepšuje. Když jsem četla komenáře pod videem, tekly mi slzy smíchy. Jeden Číňan napsal: “Brácho, ty asi nemáš přístup na internet, můžeš se připojit na můj hotspot, jestli potřebuješ.” Šťastná sestra zase uvedla, že spokojenost lidí s vládou se vyšplhala na 98%.

Bude to ještě zajímavé. Někteří tvrdí, že jde o zákulisní boj proti současnému prezidentovi, který si svou válkou proti korupci poštval hodně lidí. Ale zase, ta válka je dost jednostranná. Odstranil hlavně lidi, kteří mu byli nepohodlní.

Autor: Kateřina Krumpálová | sobota 26.11.2022 22:06 | karma článku: 27.08 | přečteno: 831x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Telefonát s Taiwanem

Už začátkem nového roku, před oficiálním nástupem nového prezidenta do funkce, máme hned o čem mluvit. Co může přinést jeden telefonát s Taiwanem?

1.2.2023 v 16:57 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 2706 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Bez filtru ani fotku!

Kruhy pod očima, vrásky, málo vlasů, tloušťka... pro zkrášlovací aplikace není nic problém. Moje čínské kamarádky se bez nejrůznějších filtrů odmítaly fotit a nad následnou úpravou kolikrát strávily i několik hodin.

9.1.2023 v 18:11 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Strasti v Číně: tlustá moc i málo

V Číně, zejména na jihu, bývá velký problém sehnat oblečení ve větších velikostech, než je M. Přitom M je spíš naším S. Kalhoty jsem si v Šanghaji většinou neměla šanci pořídit. Kult štíhlosti frčí všude.

7.1.2023 v 15:28 | Karma článku: 33.94 | Přečteno: 4727 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak moc je anketa Sportovec roku opravdu objektivní?

Letošní výsledky ankety Sportovce roku už jsme měli možnost si prostudovat, v mnoha komunitách určitě vyvolaly vášnivé diskuze, a ani v MMA tomu není jinak.

1.1.2023 v 23:52 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 640 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Víte, co je největší povolební hloupostí? Zabývat se tím, jak by volili ti, co nevolili!

Ani „Ten, jehož jméno se nevyslovuje“ si netroufl tvrdit, že všichni, co nevolili, by volili jeho. Ne tak někteří mudrlanti. V tomto směru lze jen automaticky počítat s tím, že nevoliči by volili stejně jako voliči. S ničím jiným.

2.2.2023 v 22:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Karel Trčálek

Špatné divadlo, které se v Česku hraje 3

Poprvé od podvodné revoluce vedené polistopadovým kartelem v čele s Klausem a Zemanem bylo nekompromisně oficiálně definováno Dobro, přičemž mimo hrstku slušných, leč zmanipulovaných voličů volili Pavla především extrémní fanatici

2.2.2023 v 15:21 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Klar

Špatné divadlo, které se v Česku hraje 2

Špatné divadlo, které se v Česku hraje, vrcholilo poslední tři měsíce, kdy probíhala prezidentská kampaň. Ještě nikdy jsem neviděl tolik „slušných“ lidí fandit jako ve wrestlingové aréně.

2.2.2023 v 11:55 | Karma článku: 34.28 | Přečteno: 877 | Diskuse

Jiří Turner

„Pane generále, během mé služby se nic zvláštního nestalo!“

„Ale stane se! Ale stane se a vám z toho, pane kancléři, veselo nebude!“ Postupně začíná „předávání směny“ na Pražském hradě, a my se můžeme těšit na situace hodné pera humoristy. Dost možná to však bude spíše tragikomické.

2.2.2023 v 9:41 | Karma článku: 33.53 | Přečteno: 2847 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Hloupý Honza

Přišel opět jeho čas. Dobro zvítězilo, radujme se. Tak nám to říkají v televizi a nahoře na hradě se radují. Přichází nový hradní pán.

2.2.2023 v 9:06 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 512 | Diskuse
Počet článků 200 Celková karma 26.50 Průměrná čtenost 1501

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...