Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Náš zápasový týden - jak vypadá fight week v MMA

20. 10. 2022 9:27:28
Blížíme se ke konci zápasového týdne. Teď už nás čeká jen vážení, zápas proběhne v neděli. Jak probíhaly přípravy a jak vypadal poslední týden?

Průběh závisí na dané organizaci, destinaci, situaci a pozici zápasníka, takže je to velice individuální. Někteří zápasníci na místo konání dorazí i o dva týdny dopředu, aby měli dostatek času na aklimatizaci a prostě aby se dostali do pohody a možná si i trochu užili. Jiní pracují až do posledního dne a na zápas dorazí přímo ze šichty. Neznámí zápasníci nemají kromě shazování váhy a ladění formy na práci nic jiného. Ti slavní se kolikrát nezastaví, protože je čekají rozhovory, focení a natáčení. Ale opět záleží, jak si to kdo nastaví.

Právě teď jsme v Abu Dhabi na turnaji Road to UFC. Je to taková asijská verze Dana White’s Contender Series s tím rozdílem, že aby borci získali smlouvu, musí vyhrát všechny tři zápasy. Organizačně vše začalo již začátkem září. UFC je obří firma, kde má každý jasně danou práci a zodpovědnost za splnění svých úkolů. Celkem jsem dostávala emaily od asi pěti různých lidí. Jedna paní řeší nástupovou hudbu. Další pán řeší ubytování, někdo jiný letenky, pak jsou tu další organizační záležitosti, lékařská vyšetření, očkování a/nebo PCR testy... všechno má na starost jiný člověk. Bylo úplně jedno, s kým jsme mluvili, všichni byli moc ochotní, všechno obratem vyřešili a vždycky pomohli. Nikdy se nám nestalo, že by nám někdo řekl, že je to náš problém, a ať si to vyřešíme sami. Věty typu “To jste nám nemohli říct dřív,” jsme také nikdy neslyšeli.

Přípravy

Zápasník a trenér mají hrazenou jak letenku, dopravu z letiště na hotel a zpět, tak jeden hotelový pokoj se snídaní. Nedávno se psalo o zápasníkovi Tai Tuivasovi, který si letenky hradí sám, protože takový těžkotonážník se do ekonomické třídy špatně vejde, létá teď tedy na vlastní náklady první třídou. Pravděpodobně dostane peníze ve výši normální letenky a zbytek si doplatí. Všechny potřebné lékařské prohlídky před a po zápase jsou zpětně proplaceny. Manžel má jen základní pojištění, které toho příliš nehradilo, za prohlídky před prvním zápasem jsme tak zaplatili přes 20 000 Kč. V Číně ale magnetická rezonance mozku s výsledky v anglickém jazyce vychází velmi draze, někteří zápasníci tak odlétají na přípravu do Thajska, kde si nechají udělat také všechny prohlídky, které vychází daleko levněji. Ne všichni mají hned u sebe tolik peněz a náhrady kolikrát dorazí až za měsíc za dva. Jinak ještě dodám, že manžel má uzavřené připojištění, které myslí na věci spjaté s jeho “profesí”, aby se někdo nepozastavoval nad tím, jak nezodpovědní jsme. Co se týče léčebných výloh po zápase, všechno hradí UFC. V Číně, ale i v dalších organizacích různě po světě má zápasník smůlu, všechny náklady spadají na jeho hlavu. Ve smlouvě, kterou jsme měli v Číně, stálo, že léčbu platí pořadatel, jinde byla připsána spoluúčast. My jsme to naštěstí nikdy nemuseli řešit, ale hned několik přátel takové štěstí nemělo. V okamžiku zranění najednou smlouva z nějakého důvodu neplatila, musela se změnit nebo prostě náklady odmítli uhradit s tím, že se nedá prokázat, že se to stalo na zápase. Tam měl třeba podle videa roztržené obočí, ale kost si mohl zlomit až potom... a podobné perly. Nejenomže borci nastupují do zápasu s tím, že se možná zraní, na nějakou dobu je to vyřadí ze zápasení (budou bez peněz) a pokud půjde o vážnější zranění, tak i z normálního života, ale také operace a následná léčba může přijít na pěkné peníze.

Přílet a aklimatizace

Na letišti v Dubaji nás po půlnoci vyzvedl řidič a odvezl na hotel na ostrově Yas, který spadá pod město Abu Dhabi. Slavný Fight island... Cesta autem trvala hodinu a půl, do postele jsme se tak dostali až někdy po druhé hodině ranní. Čínský institut pod UFC připravuje jídlo svým svěřencům na míru podle toho, jak jsou na tom s váhou. Druhý den ráno jsme si zašli na snídani a Lu Kai si tam přinesl své krabičky. Míchaná vajíčka s guacamole (pomazánka z avokáda) a takový zvláštní jogurt. Ráno v 9:30 byl první trénink s Číňany. Náš trenér David byl hodně překvapený, jak jsou tréninky vlažné. Jen oťukávání a samé hry. UFC PI v Šanghaji k tréninku přistupuje hodně vědecky, důležité je tréninky nepřepálit a udržovat borce v dobré náladě. To je pro Lu Kaie vítaná změna oproti týmu juda, ve kterém se dřel přes deset let. Na druhou stranu je to na jeho vkus až příliš vědecké a sám si po oficiálních trénincích ještě přidával další. Dva týdny před zápasem ale i on ubírá na intenzitě, i když stále trénuje dvoufázově. Poslední týden už jen hodina denně. Razí heslo, že před zápasem je nejdůležitější pohoda a dobrá nálada. Pokud si někdo kondici a techniku nepřipravil doteď, stejně už to nestihne. On je pod tlakem celé tři měsíce přípravy, poslední týden už chce být v klidu. Odpoledne měl naplánovaný půl hodinový rozhovor pro UFC. Další dny už plynou celkem podobně. Ráno v 9:30 a odpoledne kolem 17.h trénink. Lu Kai většinou chodí jen jednou, váhu má bez problémů. Ve čtvrtek si plnil své mediální povinnosti pro Čínu - několik rozhovorů a natočení pozdravů pro fanoušky. Podařilo se nám zajet i na pláž k moři, povalovat se chvíli u bazénu a obhlídnout zdejší nákupní centrum. Jinak jsou kolem dokola jen obří zábavní parky, takže vlastně ani není kam jít...

Závěr týdne

Ve čtvrtek večer dopije zbytek vody podle plánu a začíná postupné odvodňování. Celý pátek nebude jíst ani pít a kolem osmé hodiny večer začínáme. UFC půjčuje všem zápasníkům na požádání infrasauny, do kterých se člověk může lehnout. Tu využíváme většinou hned v začátku na první kolo, kdy v ní zůstává tak 20-40 minut, podle toho, jak se cítí. Na zbytek váhy už jen horkou vanu. Většinou kolem půlnoci jdeme spát, když se podaří usnout. Lu Kai je vždycky z váhy nervózní, třebaže nikdy problémy neměl, a tak vstáváme po 4. hodině ráno, aby měl jistotu, že na osmou hodinu už bude na požadované váze 66.3 kg. V osm hodin si ho zaměstnanec UFC odškrtne, stále ale nesmí pít ani jíst až do veřejného vážení, které proběhne v 9 hodin. Už dva měsíce se nenajedl opravdu do syta a v den vážení to bude přibližně týden, co neměl žádné sacharidy. Proto musí po vážení nejdříve zavodnit, jídlo si rozdělit a postupně dávkovat. Nejdůležitějším úkolem soboty bude se najíst, narůst. Lukai uzavírá celou kartu semifinále Road to UFC hlavním zápasem dne, takže skončíme až někdy večer. Druhý den ráno v 8:45 už odlétáme. Z fotografií to vypadá, že jsme na dovolené, ale ve skutečnosti si zápasník moc neužije. Tím, že musí trénovat, dělat váhu a je z toho všeho unavený, většinu času stejně tráví na hotelu. Když teď má kolem sebe více lidí, mám čas se i někam podívat. Dřív, když jsme byli jen sami dva, jsem byla stále s ním pro jistotu, kdyby bylo potřeba něco zajistit, kdyby se mu udělalo špatně a podobně.

Autor: Kateřina Krumpálová | čtvrtek 20.10.2022 9:27 | karma článku: 12.68 | přečteno: 280x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

26.11.2022 v 22:06 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 621 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Projížďka čínským fárem značky Hongqi

Auta značky Hongqi brázdí silnice od roku 1958 a přezdívá se jim Rolls Royce Číny. Jezdí jím zahraniční návštěvy, politici a hlavně čínský prezident Xi. V Evropě jich moc nenajdete, my měli tu možnost projet se jím v Abú Dhabí.

25.11.2022 v 15:55 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 294 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Soutěže - jak moc jsou důležité?

S manželem jsme oba velice soutěživí. On zápasí profesionálně, já amatérsky. Prošli jsme si během těch let velkým vývojem, ale to zásadní se nezměnilo. Rozhodně se nechodíme zúčastnit. Jak vnímáme soutěže?

24.11.2022 v 18:11 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 256 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Návrat do českého prostředí - už je to rok!

Po dlouhých 10 letech v Číně jsme se loni přestěhovali zpět do ČR a manželovi se u nás moc líbí. Ze začátku to byl tak trochu šok pro nás oba a i já jsem si musela na některé věci zvykat. Co je třeba v obou zemích trochu jinak?

21.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 3415 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Hokej – Liga mistrů – sumář od sezony 2016-17

I když v současné době je u nás zájem o Ligu mistrů v hokeji přibližně stejný jako o českou ligu v kuželkách, dovolil bych předložit pár zajímavostí z této soutěže.

1.12.2022 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 468 | Diskuse

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Tomáš Flaška

Multi-kulti v Marocko-Belgické praxi

Maroko vyhrálo na MS ve fotbale nad Belgií a ukázalo se nám v praxi, jak „politika ve sportu“ není. A nic s tím nenaděláme. Fanouškovství v národních barvách je jen takový soft nacionalismus.

28.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – uvažuje se o změnách těchto fotbalových pravidel

I když to tak nevypadá, fotbal prožívá určitou fotbalovou stagnaci. Vidíme to i na současném mistrovství světa v Kataru.

28.11.2022 v 11:23 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 21.41 Průměrná čtenost 1451

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...