Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Co se ještě stalo v Singapuru na Road to UFC?

30. 09. 2022 16:15:31
Na nějakou dobu jsem ze psaní blogu vypadla a komentáře u posledního článku si všimla až teď. Vždyť jsem vám vůbec nepověděla, jak zápas probíhal a hlavně - vyhráli jsme? Sice pozdě, ale přeci...

První kolo turnaje probíhalo dva dny. Lukai nastupoval v druhé epizodě a téměř poslední, takže jsme si stres “užili” opravdu dlouho. Tím víc, že většina čínských bijců nehezky prohrála. Samozřejmě, Lukai není oni, trénoval jinde... ale stejně, pár hodin před zápasem na člověka doráží všemožné myšlenky. Sportovci musí být velice psychicky odolní. Už jsme viděli mnoho zápasů a jiných soutěží, kde o výsledku nerozhodla ani fyzička, ani technika, nýbrž právě mentální rozpoložení.

V naší rozcvičovně jsme měli i velkou televizi, na které jsme mohli sledovat právě probíhající zápasy. Před Lukaiem nastupoval jeho kamarád Xie Bin s Korejcem Lee Jeong Youngem. Ano, Korejec byl šampionem organizace Road FC. I tak u něj po shlédnutí videí byla řada otazníků, v neposlední řadě i fakt, že domovinou dané organizace je Jižní Korea. O tom, jak si místní organizace, jak ve světě, tak u nás, staví své hvězdy a chrání si je, není potřeba hovořit. Xie Bin zápasil v singapurské ONE FC a dařilo se mu tam. I tak se ale Korejce viditelně bál, v postoji si bohužel nevěřil a doplatil na to. Soupeř ho ukončil na zemi hned v prvním kole, v 36. vteřině. Korejcův manažer za námi radostně přišel a chválil svého svěřence: “Lee je neuvěřitelný, tak mladý a tak dobrý! Nejmladší černý pásek v BJJ v Koreji!” Samozřejmě věděl, že pokud Lukai vyhraje, v semifinále ho čeká právě Lee. Lukai byl zaskočený prohrou svého kamaráda a hlavně to vypadalo, že měl asi nalomenou čelní kost a zraněný loket z armbaru, takže nestihl zareagovat. Navíc ho právě čekal jeho zápas.

Přestože Lukai kromě pražského zápasu na IAF ukončil každý zápas v 1. nebo 2. kole na TKO, byl považován za největšího outsidera turnaje. Ani Číňané o něm nemluvili a všichni vyzdvihovali jeho soupeře z Indonésie Angga Hanse. V prvním kole ukázal, jak moc se zlepšil v postoji a ve druhém soupeře ukončil na zemi, opět TKO. Když dostal Anggu na zemi do kravaty, říkala jsem si, že bude za chvíli konec, i jsem čínsky zařvala: “To je konec, ten už nevstane!” Čínský komentátor se rozesmál a řekl: “Ano, manželka křičí, že ten už nevstane, a asi bude mít pravdu!” Vstát opravdu nevstal, ale ač se Lukai snažil sebevíc, prostě mu tu ruku neupáčil. Večer v autobuse cestou na hotel za námi přišel Lukaiův rozhodčí a kroutil hlavou: “Ten kluk byl neskutečný, loket měl prohnutý, takovou dobu jsi mu ho tam páčil, já už byl připravený zápas ukončil, ale on to prostě nevzdal. Neuvěřitelné.” Dostali se do jiné pozice a zápas stejně skončil. Lukai si připsal první cenné vítězství a postoupil do semifinále v Abú Dhabí, které proběhne tentokrát až po kartě UFC 280, dne 23.10.

V Singapuru na chvástání korejského manažera zareagovat nestačil, svou odpověď tak doručil během natáčení čínského promo videa pro semifinále: “On je černý pásek v BJJ, já mám černý pásek v judu. Pásky ale nic neznamenají, akorát tak drží kalhoty. Zápasíme v MMA, ne v BJJ. Tam stačí pár úderů a z černého pásku je pásek bílý. Zápasu se už nemůžu dočkat. Rozhodně to nebude na tři kola a Korejec půjde k zemi, měl by si přibalit polštář.” Hned po zápase se Lukai u čínských fanoušků stal senzací a mluví se o něm jako o nové čínské naději na mužského šampiona organizace. V posledních týdnech mu začali korejští fanoušci spamovat sociální sítě a kolikrát psali opravdu nehezké vzkazy. Lukaiova armáda čínských fanoušků si toho samozřejmě všimla a spousta z nich si dala tu práci, aby si v Číně zařídili Facebook a Instagram a vrátili úder. Instagram Korejského tygra najednou není k nalezení. Nevím, jestli za to může válka fanoušků a nebo něco jiného.

Na závěr bych se chtěla vrátit ke dvěma věcem. První je, že zápas s Korejcem je pro nás vůbec prvním, kde jsou vztahy na obou stranách opravdu napjaté. Korejec se celou dobu choval velmi arogantně, je to pro oba zatím nejdůležitější zápas kariéry a k tomu sundal našeho kamaráda, je tam hodně zlé krve. Lukai nikdy nebyl za záporáka, s každým soupeřem, pokud se s ním dalo komunikovat, si rozuměl a některé má dokonce v seznamu přátel na sítích. S Indonésanem je pojí vzájemný respekt, lajkují si příspěvky a kolikrát si i napíší povzbudivé komentáře. S Korejcem je to ale jiné.

Druhou věcí, o které chci mluvit, jsou fanoušci. Přestože měl Lukai až na jednu vyjímku pěkné zápasy ukončené před limitem, Číňané ho hodně podceňovali. V Česku také, ale tady ho nikdo moc nezná, je to pochopitelné. Teď je na čínských sítích najednou oblíbencem číslo jedna, protože předvádí dobré výkony jak v postoji, tak na zemi. Rozhovory zvládne v angličtině a na rozdíl od většiny čínských sportovců odpovídá celými větami. Několikrát ho během svých živých vysílání chválili jak Zhang Weili, tak Li Jingliang nebo Song Yadong. Většina čínských zápasníků ve vyšších soutěžích se zná a respektují se, protože moc dobře ví, čím si ten druhý prochází, jsou na tom všichni podobně. Někteří zápasí ve stejné váhové kategorii, ale stejně nemají problém si spolu zajít na jídlo. Stále se berou jako jeden tým, tým Číny. Samozřejmě že každý určitě doufá, že zrovna on se vyšplhá na tu nejvyšší příčku, ale není mezi nimi žádná nevraživost, a to se mi moc líbí. Fanoušci, to je ale bohužel něco úplně jiného. Když naposledy Song prohrál, začali mu tam lidé psát, že by se měl jít učit wrestling a zem k Lukaiovi. Pokud v semifinále Číňané vyhrají, ve finále by proti sobě nastoupili Lukai a jeho kamarád Yizha. Lukai se vyprovokovat nedal, ale Yizha neustálému tlaku fanoušků podlehl a řekl, že pokud by spolu zápasili, samozřejmě nad Lukaiem zvítězí. Tak samozřejmě neřekne, že prohraje, to by ani nemělo smysl do zápasu nastupovat. Jakmile to dořekl, začala se mu všude objevovat spousta nenávistných a pomlouvačných zpráv. Všechno úplně zbytečné, všichni zmínění borci jsou kamarádi a berou to prostě jako svou práci. Po těch letech dřiny, kdy mu nikdo nevěřil, si Lukai pozornost samozřejmě užívá. Je mu ale jasné, že stačí jedna prohra a lidé se obrátí proti němu. O to vac nás naprosto překvapil přístup indonéských fanoušků. Angga byl jasným favoritem, ve své zemi za celebritu a nikdo ani nepomyslel na to, že by měl prohrát. Stalo se a zápas nebyl ani vyrovnaný. Ze zvědavosti jsem si prošla a přeložila komentáře fanoušků a až asi na tři, ho všichni i tak chválili a povzbuzovali. “Jedna prohra nic neznamená. I tak jsi stále náš hrdina!” Desítky podobných komentářů. A ještě překvapivější bylo číst, že jak Angga, tak jeho čínský soupeř byli opravdu dobří, chválili oba dva! To v Číně neexistuje. Kolik nenávistných a negativních komentářů schytala Zhang Weili po své prohře s Rose, přitom předtím byla hrdinkou národa a všech čínských žen. Stejné je to i u ostatních borců. Podle toho, co jsem četla na českých sítích, podobné je to i u nás. V tomhle se mi tedy ti indonéští fanoušci opravdu líbili. Stojí za svým oblíbencem, ať se stane cokoliv. A tak to má být.

Autor: Kateřina Krumpálová | pátek 30.9.2022 16:15 | karma článku: 12.29 | přečteno: 253x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

26.11.2022 v 22:06 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 621 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Projížďka čínským fárem značky Hongqi

Auta značky Hongqi brázdí silnice od roku 1958 a přezdívá se jim Rolls Royce Číny. Jezdí jím zahraniční návštěvy, politici a hlavně čínský prezident Xi. V Evropě jich moc nenajdete, my měli tu možnost projet se jím v Abú Dhabí.

25.11.2022 v 15:55 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 294 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Soutěže - jak moc jsou důležité?

S manželem jsme oba velice soutěživí. On zápasí profesionálně, já amatérsky. Prošli jsme si během těch let velkým vývojem, ale to zásadní se nezměnilo. Rozhodně se nechodíme zúčastnit. Jak vnímáme soutěže?

24.11.2022 v 18:11 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 256 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Návrat do českého prostředí - už je to rok!

Po dlouhých 10 letech v Číně jsme se loni přestěhovali zpět do ČR a manželovi se u nás moc líbí. Ze začátku to byl tak trochu šok pro nás oba a i já jsem si musela na některé věci zvykat. Co je třeba v obou zemích trochu jinak?

21.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 3415 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Hokej – Liga mistrů – sumář od sezony 2016-17

I když v současné době je u nás zájem o Ligu mistrů v hokeji přibližně stejný jako o českou ligu v kuželkách, dovolil bych předložit pár zajímavostí z této soutěže.

1.12.2022 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 468 | Diskuse

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Tomáš Flaška

Multi-kulti v Marocko-Belgické praxi

Maroko vyhrálo na MS ve fotbale nad Belgií a ukázalo se nám v praxi, jak „politika ve sportu“ není. A nic s tím nenaděláme. Fanouškovství v národních barvách je jen takový soft nacionalismus.

28.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – uvažuje se o změnách těchto fotbalových pravidel

I když to tak nevypadá, fotbal prožívá určitou fotbalovou stagnaci. Vidíme to i na současném mistrovství světa v Kataru.

28.11.2022 v 11:23 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 21.41 Průměrná čtenost 1451

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...