Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Hierarchie v čínské společnosti - jak to bylo u nás

24. 09. 2022 14:49:19
Porozumět a umět se dobře začlenit do dané hierarchie v čínské společnosti je velice důležité. Za život člověk sehraje mnoho rolí.

Podle těch rolí je je v dané situaci oslovován (synu, tati, učiteli, starší bratře, manželi, pane výkonný zástupce atd.) a často sám mluví o sobě ve třetí osobě: “Ukaž, maminka ti s tím pomůže.” Vlastní jména se neužívají tak často jako u nás. Mají také zvláštní slova pro babičku z tátovy (奶奶 nǎinai) a z mámy strany (外婆 wàipó), strejdové mají své pořadí v závislosti na věku. Vztahy všech zúčastněných musí být všem jasné. Nejinak je to také v komunitě čínských bojových umění. Tyto skupiny bývají hodně tradiční, už ze své podstaty vlastně musejí být. Takže tam se tohle všechno často uplatňuje daleko přísněji.

V čele školy nebo skupiny (ne každý si otevře svou školu) stojí Mistr - zakladatel daného stylu či jeho přímý pokračovatel. Ten má svého Mistra (师公 shīgōng) a skupinu, ve které se učil. V té své je ale největším šéfem. Číňané danou osobu titulují 师父 shīfu, přičemž 师 (shī) znamená učitel a 父 (fù) nese význam otce. V japonských bojových umění užívají slova Sensei. V dnešní době se mnozí studenti věnují hned několika stylům zároveň, zmiňují tak často mistrů více. Niméně, opravdový Mistr-otec bývá jen jeden. V Číně zaslechnete, že třeba i řidičům taxíku se říká shifu, jde však o jiné slovo, a to 师傅 shīfù.

Mistr má k ruce své nejstarší studenty, kteří ho v jeho nepřítomnosti ve všem zastupují. Pokud mluví nebo něco vyřizují, nevystupují za sebe, ale za Mistra a nebo za danou školu. Svou vlastní, nezávislejší identitu, získávají až časem. Studentům, kteří se začali u Mistra učit dříve než vy, říkáte 师兄 shīxiōng (starší bratr) a 师姐 shījiě (starší sestra). Ty, kteří začali až po vás, potom budete oslovovat 师弟 shīdì (mladší bratr) a 师妹 shīmèi (mladší sestra). U nás ve škole užíváme těchto titulů směrem nahoru, směrem dolů se spíš oslovujeme jmény. Moc se nenosí, abychom ostatním ukazovali, že jsou pod námi. Navíc, ne vždy jde o věk nebo dobu strávenou s Mistrem. Je trochu zvláštní oslovovat padesátiletého pána “mladší bratře”, když vám je třeba dvacet. Tohle jsou takové základy, každá škola má dál svoje zvyklosti a vnitřní tradice. Jinak to funguje ve školách na severu a na jihu Číny, některé školy si i vytvořily svůj vlastní systém páskování. Nejde však o nic oficiálního jako například v japonském judu. U nás se říká, že pásek máte na to, aby vám držel kalhoty. Teď, když míváme kalhoty v pase na gumičku nebo na tkaničku, tak pásky a šerpy postrádají smysl ještě víc. Maximálně když skáčete hvězdy a přemety, aby se vám rozevlátý kabátek nezamotal kolem hlavy a neodhalili jste příliš nahé kůže.

Život v naší škole byl hodně uvolněný, Mistr si na žádné ceremonie moc nepotrpěl. Když nás přijímal za své studenty (ceremoniálu se říká 拜师 bàishī - doslova “uklonit se či vyjádřit respekt učiteli”), prostě všechny pozval na večeři a pronesl krátký proslov. Přijímaní studenti před Mistra na chvíli poklekli, připili si s ním čajem, přitom ho oficiálně poprvé oslovili “Mistře”. I když tak jsme mu říkali už dlouhou dobu. Všechno to bylo spíš pro formu, Mistr nás za své studenty považoval už dávno a jeho chování k nám se nijak nezměnilo. Jeho přístup vyplýval jak z jeho zkušeností, současného postavení i finančního zázemí. Za svůj život potkal mnoho slavných i neznámých mistrů, představitelů vlády, cizinců, sám sehrával různé role. A to i ty filmové. :-) Sám nám říkal, že v čínských bojových uměních narazíte na spoustu podvodníků. Čím méně toho člověk umí, tím tradičnější se snaží být. Tím víc ceremonií vyžaduje, aby zakryl nedostatek svých znalostí. Oblbují tím cizince, kteří je slepě následují, viděli to tak přeci v čínských kungfu filmech. Vymývají mozky ale i svým čínským studentům. V tomhle na národnosti a kulturním prostředí, ve kterém vyrůstali, vůbec nezáleží.

V kontrastu k tomu bylo studium na sportovní univerzitě svázané pravidly daleko více. Můj obor Tradiční čínské sporty, spadal pod katedru čínských bojových umění. Měli jsme svou samostatnou malou budovu, kde po chodbách visely podobizny velkých mistrů, současných učitelů, výčty jejich úspěchů, publikací... Ve vitrínách se leskly medaile, poháry, paměťní plaketky. Někteří učitelé chodili v tradičních čínských oděvech, většina ale nosila klasické tmavé kalhoty a tričko nebo polokošili. Jeden chodil zásadně v červené sportovní šusťákové soupravě a s píšťalkou kolem krku. Na začátku a na konci hodiny nebo tréninku jsme se zdravili ve stoje tradičním čínským pozdravem 抱拳礼 bàoquán lǐ - pravá ruka v pěst, levá dlaň, obě ruce spojené před hrudníkem v kruh (často uvidíte například ve starších čínských filmech). Učitel začal “Studenti, dobrý den,” a my odpověděli: “Učiteli, dobrý den!” Čekali jsme, až se usadil učitel, poté jsme usedli do lavic i my. Ve studijních skupinkách u vedoucího vaší práce to fungovalo klasicky a někteří starší studenti svého učitele oslovovali také shifu (师父) - byli u něho v učení, následovali v jeho stopách, stavěli na jeho výzkumu a dál ho prohlubovali. Učitel-otec se o ně staral i v osobním životě, dohazoval jim studijní i pracovní příležitosti, otevíral jim důležité dveře a dovoloval jim vyhřívat se ve svém věhlasu. Na oplátku ho museli studenti poslouchat na slovo, zkoumat a dělat, co a jak si učitel-otec přál, se vším mu pomáhat (vyzvedávat mu děti ze školy, nakupovat, dělat rezervace letenek, plánovat itinerář cesty, zařizovat věci na úřadech a podobně). Mnozí učitelé svých studentů značně zneužívali. U nás nebývalo vyjímkou, že učitel v pátek večer svolal své studenty, zadal jim sepsat nějakou studii, která má být hotová do nedělního večera, protože v pondělí ráno se musí odeslat, aby se to stačilo publikovat. Učitel se uvedl jako autor, jména pár starších studentů pod ním a zbytek přišel o celý víkend prostě pro dobro své skupiny. S několika spolužáky se mi povedlo navázat bližší kamarádské vztahy - většinou s těmi, kteří si zvládli udržet vlastní rozum a na celou věc se dívali hodně racionálně. Občas se mi postěžovali, co všechno musí dělat a dozvěděla jsem se od nich i spoustu čínských drbů. Řekli mi ale, že když tuhle otročinu vydrží ty dva tři roky, buď jim učitel sám pomůže na dobré místo nebo prostě své postavení vystaví na učitelově jméně a budou mít o budoucnost postaráno. A za to to rozhodně stojí!

Autor: Kateřina Krumpálová | sobota 24.9.2022 14:49 | karma článku: 24.75 | přečteno: 849x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

26.11.2022 v 22:06 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 621 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Projížďka čínským fárem značky Hongqi

Auta značky Hongqi brázdí silnice od roku 1958 a přezdívá se jim Rolls Royce Číny. Jezdí jím zahraniční návštěvy, politici a hlavně čínský prezident Xi. V Evropě jich moc nenajdete, my měli tu možnost projet se jím v Abú Dhabí.

25.11.2022 v 15:55 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 294 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Soutěže - jak moc jsou důležité?

S manželem jsme oba velice soutěživí. On zápasí profesionálně, já amatérsky. Prošli jsme si během těch let velkým vývojem, ale to zásadní se nezměnilo. Rozhodně se nechodíme zúčastnit. Jak vnímáme soutěže?

24.11.2022 v 18:11 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 256 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Návrat do českého prostředí - už je to rok!

Po dlouhých 10 letech v Číně jsme se loni přestěhovali zpět do ČR a manželovi se u nás moc líbí. Ze začátku to byl tak trochu šok pro nás oba a i já jsem si musela na některé věci zvykat. Co je třeba v obou zemích trochu jinak?

21.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 3415 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Martin Irein

Řízky

Železniční cestování má svoje kouzlo, ať si kdo chce co chce říká. Když se strojvedoucí vysouká do své kukaně a rozpohybuje ten obří kolos, je sentiment jako obvykle přítomen.

1.12.2022 v 17:00 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 203 | Diskuse

Vladimíra Frančáková

Jiskřička

Deníčku můj, ani tentokrát jsem na tebe nezapomněla. Dovedu si představit, jak se divíš. Nepřekvapilo by mě, kdyby ses na mě zlobil. Natož, kdybys se mnou nechtěl nic mít.

1.12.2022 v 16:00 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 79 | Diskuse

Tien Tran Tat

Co děláme během lunárních oslav

Poblíž Hanoje jsou tři sousedící vesnice. V jedné se pěstují růže, v druhé se vyrábí dřevěné sošky a ve třetí rýžové nudle. Myslím si, že část nudlí se dováží i do ČR. Nejvíce času jsem strávil v té nudlové.

1.12.2022 v 9:34 | Karma článku: 25.22 | Přečteno: 599 | Diskuse

Pavlína Peťovská

Láska k literatuře nezná hranic

Čím je člověk starší, tím více přemýšlí nad tím, kam by se jeho životní cesta ubírala, kdyby nikdy nedošlo k některým setkáním a já nejsem výjimkou.

30.11.2022 v 14:05 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 145 | Diskuse

Blanka Fay

Letošní Vánoce neslavím aneb Boží láska je jediná jistota co znám ..

Vždycky jsem nechápala lidi, co neměli chuť slavit vánoční svátky a jeli místo nich třeba k moři. Je fakt, že já k moři jet nemohu a mohu si ho maximálně udělat ve vaně. :)

29.11.2022 v 11:25 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 21.41 Průměrná čtenost 1451

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...