Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

UFC PI v Číně - když ani miliony dolarů nestačí

1. 11. 2021 16:04:14
Prohra za prohrou. Poslední dva roky se do historie čínského MMA zapíší hodně černým písmem. Nejenže padla jejich vymodlená šampionka, prohrávají i všichni ostatní. Jsou Číňané ale opravdu tak slabí?

“Nejluxusnější posilovna na světě” nebo “miliony vyhozené z okna”... tyto a podobné komentáře teď najdete na čínských stránkách a online médiích, které se věnují tréninkové centrále UFC otevřené v Šanghaji v roce 2019. Komplex rozkládající se na ploše asi 8640m² stál podle oficiálních zdrojů 13 000 000 amerických dolarů. Od své americké verze se kromě velikosti liší také v tom, že má fungovat jako akademie, která hledá a rozvíjí talenty MMA v oblasti Asie, vysílá je na zápasy a hlavně je připravuje na Dana White’s Contender Series, kde si mohou zajistit smlouvy do organizace UFC. Udávalo se, že pojme asi 50 zápasníků z celé Asie. Dodnes tam ale nikdy netrénovalo více než 30 borců, všichni z Číny (dva z Hongkongu). Ptala jsem se manžela, kolik je v institutu zaměstnanců, vyvalil na mě oči: “Strašně moc! Sto nebo dvě stě, já nevím. Hlídačů je 4-6, trenérů spolu s asistenty máme asi 20, pak uklízečky, kuchaři, údržba, administrativa, recepce, obchod, média, vedení...” Hlavní trenér a šéfové sekcí jako je výživa, rehabilitace, síla a kondice, si prý měsíčně přijdou na něco kolem 20 000 amerických dolarů, to je teď asi 443 140 Kč. K tomu samozřejmě patří zdravotní pojištění, zlevněné stravování v domovské jídelně třikrát denně, využívání všeho vybavení zdarma, příspěvek na cestování a nějaké další benefity. Rozhodně práce snů. I o zápasníky je ale dobře postaráno. Pokud projdou výběrovým řízením a stanou se členy akademie, mají tréninky a služby zdarma. Šest dní v týdnu se mohou stravovat v kantýně a odnést si domů tolik, kolik unesou. Směsy ořechů, ovoce, jogurty, lososa, kokosové mléko, steaky z hovězího nebo tuňáka, saláty, na co si vzpomenete. K tomu dostávají nejrůznější výživové doplňky, všechno vybavení na trénink a sportovní oblečení - stačí si říct, že už došlo a dostanete nové. Institut se zabývá také dlouhodobým výzkumem, kterého se všichni zápasníci účastní - denně vlastně dodávají velké množství dat týkající se tréninku, rekonvalescence, kvality spánku (prstýnek Oura), vstřebaných úderů (chytrý chránič zubů Opro+) a podobně - i toto vybavení dostávají na vyzkoušení zdarma. Každý zápasník má ještě třikrát do roka nárok na finanční bonus za vyhraný zápas a příspěvek na cestovné.

Institut samozřejmě generuje i nějaké zisky. Organizují sledování pro čínské fanoušky zajímavých UFC zápasů, setkání s čínskými zápasníky UFC, dny otevřených dveří, odborná školení, spolupracují s různými internetovými hvězdičkami na propagaci areálu a hlavně spolupracují s hned několika čínskými profesionálními týmy, které k nim pravidelně chodí na speciální měření, silově-kondiční přípravu a rehabilitaci. Pomáhali čínskému týmu i na přípravu na Olympiádu v Tokyu. I tak jsou náklady rozhodně daleko vyšší, než co si sami vydělají. Je jasné, že se počítalo, že se takové investice do budoucna vyplatí, protože v Číně byl zájem o MMA na vzestupu a hlavně čínští fanoušci jsou hodně specifičtí. Často se chovají jako malé děti - všechno je zajímá, všechno si chtějí vyzkoušet, jsou ochotní si za to zaplatit a rádi nakupují - suvenýry, autogramy, oblečení atd. Byli jsme se podívat na Dnech otevřených dveří a byl tam neskutečný nával. Stály se třeba dlouhé fronty na to, aby si podle interaktivního videa se zápasníkem Li Jingliangem zaskákali přes švihadlo a poměřili se s ním. Kdo překonal určitou hranici, automaticky získal dárek. A podobných stanic tam bylo snad deset. Když Číňané vidí své sportovce na mezinárodním poli, začnou se zajímat i ti, kteří o danou disciplínu normálně zájem nejeví - jsou prostě hrdí na své lidi, kteří něco dokázali a reprezentují svou zemi v zahraničí.

Čínský národ má tu vlastnost, že se snaží všechny chyby a neúspěchy nějak omlouvat a mají neskutečný talent nalézat výmluvy. Jak například zhodnotila bývalá šampionka UFC Zhang Weili a její trenér (!) prohru s Rose? Vykolejila ji nevraživost západních fanoušků, kteří seděli v publiku. Prý na ni pískali a bučeli a kvůli tomu prohrála. Nic jiného v tom prý nebylo. Jenže Číňané nejsou ani zdaleka hloupými ovcemi bez názoru. Alespoň anonymně na internetu. Ale objevuje se i pár statečných, kteří se na svých kanálech věnují rozborům různých situací, organizací apod. Známým komentátorem MMA, který věci říká prostě tak, jak jsou, je například Zhao Yan (赵岩) a mnozí určitě znají Xu Xiaodonga (徐晓东), který se často opírá do čínských bojových umění, tradičních “mistrů” a dalších podfukářů. V posledních dnech se na UFC PI v Šanghaji snáší kritika ze všech stran. Co Číňany tak vytočilo?

Obří investice, velká slova, spousta slibů a výsledky?

Šampionka Zhang Weili při své druhé obhajobě titulu prohrála s Rose Namajunas hned v prvním kole (24.4. 2021). Na stejné kartě byly tři nové čínské naděje, které z šanghajské centrály rovnou podepsaly smlouvy s UFC. Byl to Rongzhu (lehká váha), který nakonec prohrál na body. Dál “Vrah z Mongolska” Aori Qileng (muší váha), také ten večer prohrál na body. Poslední byla “Dračí dívka” Liang Na, která skončila podobně - v první polovině druhého kola ji soupeřka na zemi “umlátila”. Čtyři prohry za jeden večer. Chuť čínskému publiku nespravil ani druhý zápas borce Rongzhu, který nastoupil už v září a tentokrát se mu podařilo ve třetím kole soupeře udolat. Proč to nepomohlo? Vyhrál totiž až poté, co se přestěhoval do USA, kde trénoval. Nebyla to práce lidí ze šanghajského UFC PI. V posledních dvou letech se nedaří ani “Mongolskému rytíři” Alatengu Heili a svůj poslední zápas prohrál i “Zabiják” Song Kenan, toho soupeř letos v březnu jedním úderem uspal. Co mají kromě národnosti společného? Oba trénují na plný úvazek v UFC PI v Šanghaji. Svůj zápas prohrála i Yan Xiaonan, která si brousila zuby na zápas o titul se svou krajankou Zhang Weili. Před odletem do USA se připravovala v Šanghaji.

Nevadí, o nové talenty v Číně není nouze. Institut tak vyslal další trojici svých adeptů na show Dany Whita, která se uskutečnila 26.10. Jak to dopadlo? Xiao Long a Xie Bin prohráli na body. “Královnu Kong”, Yan Qihui, soupeřka ve druhém kole uškrtila.

Hledání výmluv ale není vlastní pouze Číňanům. Prohru první várky svých atletů zahraniční vedení institutu zhodnotilo tak, že pro borce bylo těžké za pandemie odjet zápasit do vzdálené Ameriky, kdy si ještě k tomu nemohli vzít s sebou tým, na který jsou zvyklí. Jinými slovy, bylo to tím, že s nimi nebyl hlavní trenér akademie. Zajímavé je, že jsme potom ten večer potkali zahraniční trenéry všechny v jedné restauraci, kde se dobře bavili. Manžel mi říkal, že kdyby šlo o trenéry čínské, truchlili by a rozhodně by se necpali steaky.

A tím to bohužel neskončilo.

Minulou sobotu se po dlouhé odmlce vrátil do klece náš kamarád Hu Yazong, který se postupně z těžké váhy přesunul až do váhy střední. On bohužel jako mnoho Číňanů, nedá na vědu, a tak váhu shazoval sám, bez pomoci jejich výživového specialisty. Do limitu se sice dostal, ale měl velmi špatnou formu, což se projevilo už v prvním kole. Inkasoval hodně těžkých úderů a nakonec prohrál na škrcení. Kde trénoval celé dva roky? V šanghajském UFC PI.

Jedním z nejočekávanějších zápasů toho večera byla válka Li Jinglianga se švédským vlkem, Chimaevem. Li pochází z autonomní provincie Ujghursko a většinu času trénuje v čínském Top Teamu v Pekingu. Do UFC PI v Šanghaji pravidelně jezdí vyladit formu a na závěr své přípravy před zápasem. I to ale fanouškům stačí, aby měli jasno: s UFC PI je něco špatně. Několik lidí dokonce zmiňovalo, že je tam asi špatné fengshui, protože se jedná o bývalou starou továrnu, kde se určtě stala nějaká neštěstí a ta smůla je s místem spojená.

Prohra za prohrou... Všichni se shodují na tom, že kdyby z každé výpravy prohrál jeden nebo i dva borci, ještě by to pochopili. Jenže všichni a pokaždé? Kde je chyba, jsou Číňané opravdu tak slabí?

V UFC PI v začátku fungovali dva šéfové - jeden zahraniční a jeden čínský. Oba měli podobné pravomoce, propagovali institut a MMA ve své části světa a měli fungovat jako most mezi západem a výchovem, zajistit porozumění a plynulé fungování. Zahraniční šéf se ale po nějaké době vrátil domů, důvody se napůl ví, napůl se domýšlí. Nicméně, zůstal pouze čínský šéf, který se dál věnuje své oblasti a zahraniční část má pod palcem hlavní trenér, sedí tak na několika židlích současně. Nejen že jsou tréninky v jeho plné režii, ale také vybírá, kdo dostane jakou příležitost. Z osobních důvodů je mimo zemi asi půl roku, ale dál píše schéma tréninků a pokračuje v plánování. Sice mu všichni pravidelně podávají zprávy a má přístup k tréninkovým videím, ale je to opravdu dostačující, zvlášť v období show Dany Whita? Zatímco sekce jako je rehabilitace, výživa a silově-kondiční příprava vedou vystudovaní doktoři, kteří předtím působili v různých profesionálních týmech, technickou přípravu, tzn. MMA, vede trenér s vlastní zápasovou bilancí 10-6, který se v roce 2009 účastnil 9. série TUF, kde první zápas vyhrál a ve druhém prohrál na škrcení. Mezi jeho svěřence nepatří žádná známá jména ani z UFC, ani například z Bellatoru. Elitní tým v tom nejlepším tréninkovém centru na světě nepotřebuje elitního trenéra, který by byl osobně přítomný tréninkům?

UFC PI bylo místem, kam se toužili dostat snad všichni zápasníci, teď ale mnozí odchází. Člověk by si řekl, co blázní? Vždyť tam mají všechno, na co si vzpomenou, a navíc zadarmo! Mnozí nejsou spokojení se systémem tréninků, trénují ještě natajno mimo oficiální časy, z čehož jsou hodně unavení, a nebo prostě odcházejí. Jakmile vás totiž přijmou do akademie, musíte se ve všem řídit jejich plány, nesmíte cvičit mimo s někým jiným, nesmíte cvičit navíc (abyste si nenabourali odpočinek), nesmíte si brát do institutu svoje vlastní trenéry a tréninkové partnery. Musíte si počkat, až podepíšete smlouvu s UFC, potom už máte volnou ruku. Tohle je systém tak, jak ho nastavili Američané s tím, že čínská strana se musí podřídit. Pokud je tedy někde chyba a někdo hledá výmluvy, tentokrát to nejsou Číňané. Jak je vidět, ani miliony dolarů vám úspěch nezaručí.

Všichni teď čekáme na úterní show Dana Whita, kde se představí další čínská trojice, v čele s "Létajícím tygrem ze severovýchodu", Shang Zhifa, s bilancí 32-7, z čehož 20 posledních zápasů vyhrál. Řadí se k nejlepším čínským zápasníkům a podle fanoušků má šanci hlavně proto, že se do UFC PI v Šanghaji dostal už jako velice úspěšný a zkušený zápasník - neměli tam tak šanci ho “pokazit”. Výsledky se dozvíme už ve středu ráno.

Autor: Kateřina Krumpálová | pondělí 1.11.2021 16:04 | karma článku: 14.90 | přečteno: 393x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Návrat do českého prostředí

Každý návrat z Číny domů byl výzvou, a to i kvůli jazyku. Česky jsem samozřejmě nezapomněla. Ale méně běžná slova mi vypadávala, některá jsem si musela i vyhledat ve slovníku. Navíc struktura věty i způsob uvažování se liší.

23.11.2021 v 16:46 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 738 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Zápasník před zápasem je trochu jako těhotná žena

On shazuje váhu před zápasem, já jsem v posledních měsících těhotenství. Do toho jsme spolu 24/7. Rozhodně to není jednoduché, občas se zavřeme do jiných místností, ale jinak to zvládáme dobře. :-) Jaké to je shazovat váhu?

11.11.2021 v 14:47 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 465 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak nám v Číně ukradli psa

O prvního psa, malou čivavku, jsem v Šanghaji přišla a nepodařilo se nám ji už najít. Druhého psa, Lucky, nám ukradli a požadovali za ni dokonce výkupné.

4.11.2021 v 16:26 | Karma článku: 26.99 | Přečteno: 701 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Co je u čínských mužů standardem krásy?

Podobně jako u čínských žen se i u mužů, co se ideálu krásy týče, přiklánějí lidé k trendům z Jižní Koreje a zdejším K-popovým hvězdičkám.

2.11.2021 v 16:25 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 653 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Karel Trčálek

Proč Karel Trčálek nemá rád Martinu Sáblíkovou?

Víte, koho skutečně obdivuji? Skutečně obdivuji lidi, kteří se pořád pokoušejí prorazit hlavou zeď, a pořád jim to nejde a nejde, a oni se o to pořád snaží a snaží....

2.12.2021 v 16:23 | Karma článku: 21.73 | Přečteno: 502 | Diskuse

Josef Nožička

Proč Karel T. nemá rád Martinu Sáblíkovou a proč novináři nemají rádi Karolínu Plíškovou?

Pokud si letos hlasující novináři v anketě Sportovec roku na někoho „zasedli“, tak bych to viděl především na tenistku Karolínu Plíškovou.

2.12.2021 v 10:02 | Karma článku: 31.04 | Přečteno: 1037 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zpráva dne: Mistrovství světa mužských týmů ve squashi zrušeno!

Je to dobrá zpráva? Ano i ne. Každá mince má dvě strany. NE proto, že tím postiženým bude sport. Sportovci. ANO proto, že Světová federace squashe odmítla přistoupit na diskriminaci, kterou se snažila uplatnit hostitelská země.

29.11.2021 v 23:09 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Antonín Šmejkal

Jak Slovácko vlastní zásluhou v Budějovicích k velké ostudě přišlo.

Ne nadarmo se říká, že po hodech přichází půst. To je možná pravda, ale aby se o to někdo přičinil vlastní zásluhou, jako tým Slovácka,to se jen tak ve fotbalu hned tak nevidí.Dostat tři góly proti 10 hráčům. to je velká potupa.

29.11.2021 v 17:52 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 227 | Diskuse

Richard Frk

Stav vrcholového sportu v České republice v roce 2021.

Je náš vrcholový sport v krizi? Pokud ano, co je její příčinou? Můžeme doufat v lepší budoucnost? To je téma mého zamyšlení.

29.11.2021 v 8:57 | Karma článku: 6.38 | Přečteno: 156 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 22.94 Průměrná čtenost 1472

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Najdete na iDNES.cz