Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínské 996 - práce, práce, práce

Jedním z rozdílů, které manžel na životě v Číně a v ČR vidí, je životní rytmus a pracovní nasazení. Zatímco v Číně je to nekonečný sprint, u nás je to spíš taková procházka s přestávkami na pivo.

On sám není příliš trpělivý a v Číně jsme nikdy na nic nestáli delší frontu, tedy kromě vyzvednutí lístku na vlak. Prostě jsme si to odpustili a nebo šli jindy. Číňané ale nemají problém čekat ve frontě hodiny - do restaurací, nově otevřených prodejen, na akční ceny, v nemocnicích a podobně. V posledních letech se někde dají místa rezervovat předem, ale na židli ve většině podniků si stejně musíte trpělivě počkat. Naštěstí hodně restaurací vám vydá lísteček s pořadovým číslem a vy můžete přes telefon sledovat, jak se situace vyvíjí, zatímco si nakupujete jinde. Řetězec restaurací Dongbei feng (Severovýchodní vítr) vám s účtenkou objednaného jídla na stůl postaví přesýpací hodiny. Pokud se písek přesype a vy stále čekáte na nějaký pokrm, vrátí vám peníze. Podobné je to s donáškou jídla až do domu. Pokud se zpozdí nebo je jídlo studené, můžete požadovat vrácení peněz či jiné benefity. Tyhle závody o čas vedou k nárůstu dopravních nehod, protože pospíchající poslíčci na skútrech nerespektují semafory, jezdí i po chodnících a řítí se hlava nehlava, jenom aby jim za prodlení nic neztrhli z výplaty. Minulý rok k tématu vyšel zajímavý článek na JoinTechCrunch+: https://techcrunch.com/2020/09/08/viral-article-puts-brakes-on-chinas-food-delivery-frenzy/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS5oay8&guce_referrer_sig=AQAAAJAusIzs6ztwqZOjfYicKf2BZ2PeEhxSfhgfXoxaVXtn_NaVMTv8v3tX2bDXNkKSbMvNrbbXVosaVMoQ5zgn4a6JHpBu2P9HEZmYBa9qgTk5SRdV4M22O_yFsPkVLWq-oQWkG8vzAxJ9SGS7qHoxSYu1xZCnhIDTPHIL4fZBIhs-, podle kterého se za prvních šest měsíců roku 2020 v Šanghaji zranilo nebo zemřelo 325 poslíčků (a to jsou ti oficiálně nahlášení). V tomto odvětví se protáčí miliardy…

Přijít z takového prostředí k nám je opravdu velká změna. Pán nám v řeznictví vážil 20 deka šunky několik minut, než se trefil, se zabalením se také vyhrál. V restauraci nám paní nandavala jídlo na talíř také pěkně dlouho - odměřovala porce, zarovnávala na talíři a otírala. Pokud nepospícháte a není za vámi fronta, tak to ani nevadí. Kolikrát se i zapovídáte a vyvine se z toho celkem příjemná záležitost. V čínském obchodě se mi nikdy nestalo, že by na mou otázku odpověděli, že neví a dál se nestarali. Tam věděli i to, co nevěděli. A když už si nedokázali nic vymyslet, zavolali kolegu a nebo se podívali na internet. Prostě dělali všechno proto, aby si zákazníka u sebe udrželi. U nás mi prodavači pravidelně odpovídají, že neví, že o tom neslyšeli, že to asi nemají. Jeden prodavač mi nedávno tvrdil, že požadovaný produkt už nemají a nejde objednat ani z centrálního skladu. Vyvinul dvouminutové úsilí, aby se mi na to podíval. Tak jsem vyšla z obchodu, přes internet si přesně danou věc za pár minut objednala z hlavního skladu pro vyzvednutí u nich na prodejně. Často mi přijde, že tady mají všichni peněz ažaž a jejich hlavním cílem není prodat. V jednom stísněném obchodě měla paní na sobě vyskládané různé zavinovačky tak, že nebyly vidět. Po tom, co jsme si je s mamkou prohlédly, jsme je daly zpět, jak byly. Nicméně, paní s tím nebyla spokojená, nafrněně obešla svůj pultík a jala se je přeskládávat. V Šanghaji jsem si nechala vybalit asi pět různých pyžamových souprav, paní s tím neměla sebemenší problém. Se vším mi poradila, obsloužila mě až do konce a všechno si uklidila až poté, co se se mnou rozloučila. Také se mi tam nestalo, že by mě někdo z obchodu vyprovodil předčasně jenom proto, že si musí někam odskočit.

Manžel vždycky kroutí hlavou s tím, že v Číně by to takhle nešlo. Zákazníci by si stěžovali, zaměstnanci by přišli o práci… Tam se to musí točit nonstop. Je zase pravda, že u nás není tolik lidí, ale příliš spěchu ze strany prodávajících jsem nezaznamenala, ani když měli plný obchod.

V Číně je to ale jiný extrém. Ve zkratce tomu říkají “996” a například Jack Ma, svého času jeden z nejbohatších čínských podnikatelů, byl velkým zastáncem tohoto systému, který znamená: práce od 9:00 do 9:00, šest dní v týdnu. To vychází na 72 hodin týdně. Rozmohlo se to zejména u internetových firem, ale fungují tak i mnohé další. Několik afér se v tomto roce rozpoutalo kolem společnosti Pingduoduo, kde jeden zaměstnanec prý zemřel na přepracování, jiný spáchal sebevraždu a další byl propuštěn poté, co zveřejnil fotografie, jak jeho kolegu z práce odváží sanitka.

Koncem srpna letošního roku byl pracovní systém 996 nejvyšším lidovým soudem shledán nezákonným. Jenže stačí 996 nezmínit, oficiálně uvádět líbivější pracovní dobu a dál na zaměstnance vyvíjet nátlak, interně. Hned několik čínských kamarádek a známých mi povídalo o tom, jak jsou v práci prostě stále. A nekončí to ani příchodem domů, musí být stále na telefonu, odpovídat na emaily, psát zprávy, doprovázet klienty na večeře. Není to jen 996, práce je prostě nonstop.

U nás na škole takový systém oficiálně zaveden nebyl a nikdo se neodvážil nutit cizince pracovat déle, než měli ve smlouvě. Samozřejmě to na nás zkoušeli a “volný čas” během nám snížili na minimum. Volným časem myslím dobu, během které jsme seděli v kanceláři, opravovali testy, dělali přípravy na další lekce, vyplňovali různé dokumenty od vedení, připravovali (povinně) nástěnky a podobně. Pracovní schůze 1-2x týdně, přičemž ta nejdelší byla vždy v pátek a zpravidla se protáhla, takže jsme někdy místo 16:40 odcházeli kolem 17:30. Poté, co jsme se jednou všichni cizinci v 16:40 prostě zvedli a odešli, si čas už plánovali lépe. Snažili se nás nalákat na práci o víkendu během dnů otevřených dveří, náborech nových studentů a dalších akcí. A co za to? Oběd a káva zdarma, žádné příplatky. Když se jim na to všichni cizinci vykašlali, tak začali zmiňoval jednorázovou peněžitou odměnu - v hotovosti. Čínští učitelé seděli v kanceláři často do pozdního odpoledne a někteří odcházeli až večer. Každý den. Ale ne zadarmo - za dobrý pocit. Kolegu, třídního učitele 7B, volali zpátky do školy ve tři hodiny ráno, protože se dva jeho studenti poprali a do školy dorazila policie. V tu dobu je měla na starosti vychovatelka, ale stejně tam jet musel.

Sportovní den pro 1. stupeň na naší škole

 

Autor: Kateřina Krumpálová | úterý 19.10.2021 15:15 | karma článku: 30,21 | přečteno: 1204x
  • Další články autora

Kateřina Krumpálová

Nápadník z ropné plošiny

Emaily s podivnými odkazy, falešné účty, které vám vysají bankovní kartu při nakupování zboží z bazaru, na to jsem zvyklá. Nečekala jsem ale, že mě podvodník potká i jinde...

27.7.2023 v 15:47 | Karma: 25,42 | Přečteno: 931x | Diskuse| Ona

Kateřina Krumpálová

Mistrovi se "ne" neříká - aneb jak jsem držela půst v čínských horách

S naším Mistrem Xu jsme se nikdy nenudili. Jednou mě naverboval do pětidenního detoxu v čínských horách...

2.7.2023 v 15:32 | Karma: 23,50 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak Číňané vnímají trendy oslavující těla všech velikostí a tvarů?

Západ se snaží oslavovat těla všech velikostí, tvarů, barech...často ne příliš úspěšně. Jak tyto trendy vnímají Číňané?

28.6.2023 v 18:27 | Karma: 19,90 | Přečteno: 633x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Telefonát s Taiwanem

Už začátkem nového roku, před oficiálním nástupem nového prezidenta do funkce, máme hned o čem mluvit. Co může přinést jeden telefonát s Taiwanem?

1.2.2023 v 16:57 | Karma: 37,44 | Přečteno: 2990x | Diskuse| Politika

Kateřina Krumpálová

Bez filtru ani fotku!

Kruhy pod očima, vrásky, málo vlasů, tloušťka... pro zkrášlovací aplikace není nic problém. Moje čínské kamarádky se bez nejrůznějších filtrů odmítaly fotit a nad následnou úpravou kolikrát strávily i několik hodin.

9.1.2023 v 18:11 | Karma: 21,28 | Přečteno: 552x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 203
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1517x
V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Seznam rubrik