Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Pár postřehů k čínským školákům

5. 04. 2021 17:26:38
Čínské děti mají většinou každý den naplánovaný téměř do minuty a času čistě pro sebe, kdy by si mohly dělat, co je napadne, je opravdu málo.

Jak vypadá jeden běžný den na naší soukromé internátní škole, jsem popsala tady: https://blogadmin.idnes.cz/admin/article/list Týká se to žáků od 1. do 12. ročníku, tedy dětí od přibližně šesti let až do konce střední školy. Některé děti ve škole nespí a rodina si je vyzvedává. Některé si vyzvednou hned po škole, tzn. v 16:30, jiné až po večerním studiu, to končí ve 20:35. Když jsem se různých dětí z různých ročníků ptala, jak vypadá jejich den, moc se to nelišilo. Pokud si je rodina vyzvedne brzy, většinou je odvedou do nějakého kroužku. Někdo chodí tancovat, jiní hrají na piano, plavou a často mají doučování angličtiny nebo matematiky. Ti, co se vrací domů před devátou většinou už jen dopisují úkoly, které nestihly a po večerní hygieně jdou spát.

Pokud spí ve škole, tak čistého času jen pro sebe mají přibližně čtyřicet minut (nepočítám pětiminutové přestávky). Dopolední výuka končí v 11:45 a už ve 12:30 začíná polední čtení anglických knih. Odpolední kluby končí v 17:30, následuje večeře a večerní studium začíná v 18:30. Hodně tedy záleží, jaké jsou v jídelně fronty a jak rychle se zvládnou najíst. Během volna si většinou zajdou do obchodu koupit brambůrky a sladkosti a sednou si před bránu nebo na hřiště a sledují těch pár, co hrají basketbal. Vlastně nemají ani moc kam jít, protože místnosti na stolní tenis, badminton, posilovna atd. jsou zamčené a studenti bez dohledu tam nemají přístup. Zbývá jen knihovna nebo sedět ve třídě. Kolegyně z Německa, Trixi, se hodně divila, protože když byla malá, učitelé je prý vyháněli ze tříd, aby se šli ven proběhnout a trochu si zařádit. Tady u nás se nesmí běhat, hrát si mají nejlépe velmi kultivovaně a úplně nejlepší by bylo, kdyby seděli v lavicích a četli si. To se potom člověk nemůže divit, že na hodiny často chodí pozdě, protože se třeba zapomenou na basketbalovém hřišti nebo chtějí s kamarádem dohrát šachy. Vždycky když je před tělocvikem vpustím do tělocvičny, tak tam vlítnou jako divá zvěř, běhají sem tam a hází po sobě cokoliv, co najdou. Nepřeháním, zrovna jsem v takové třídě skončila výuku. Podle Trixi děti u nás nemají příliš prostor na to, aby si vytvořily svou vlastní osobnost, zkoumaly, co mají a nemají rády, co se pro ně hodí a jakým směrem se v budoucnu ubírat. Vlastně to ani není příliš potřeba, protože mají všechno naplánované a učitelé jim poradí. Kdyby to nestačilo, nalinkují jim to doma a pak také záleží, na jakou univerzitu se dostanou, protože většina se nedostane tam, kam by si opravdu přála - je jich prostě moc. Aby byla kontrola dokonalá, po večerním studiu už je nemůžeme prostě jen tak vypustit ze třídy. Musíme je nechat seřadit před třídou, zkontrolovat a způsobně odvést až na ubytovnu, kde si je přeberou vychovatelé, kteří dohlédnou na to, že se umyjí, uklidí si a dodržují večerku. Asi se někdo v poslední době večer zatoulal, protože předtím chodili sami. U nás je řešení jakéhokoliv problému dvojí - buď se zvýší dohled během volného času a nebo se přidá více hodin, aby ten čas neměli.

Hodně dětí tady postrádá soběstačnost, většinu věcí řeší ve skupinách. Pokud se na chodbě vyskytuje jeden jednotlivec, je to často ten, kdo je v kolektivu neoblíben a nebo ho učitel někam vyslal. Jinak vždycky potkáte alespoň dvojice, a to v jakémkoliv věku. Učitelé jsou k dispozici od rána do večera a často pracují přes čas. Normálně končíme v 16:40, ale často vidím, že učitelé sedí v kancelářích. Večer obchází své žáky a ujišťují se, že všichni ví, co mají za domácí úkol a případně dovysvětlují. Čínští kolegové většinou úderem dvanácté boří hlavu do stolu v kanceláři a spí alespoň půl hodinky. Pokud jste ale třídní a nebo oblíbený učitel, často máte smůlu a musíte se dětem věnovat, protože si s vámi chtějí povídat nebo něco řešit.

Zodpovědnost se tady často přenáší na jiné. Ve třídách jsou služby na úklid, které se každý týden mění. Před koncem večerního studia jsem žákům připomněla, aby si uklidili své místo, vyhodili papírky na zemi vedle svého stolu a podobně. Spousta z nich mi odpověděla, že tenhle týden má službu Jeff, že Jeff to uklidí. A tak je to ve spousta jiných věcech. Vyzkoumat, který učitel má co na starost, je tady kolikrát nadlidský úkol. Hlavně pokud se to týká něčeho nepříjemného. To mě potom posílají od člověka k člověku - nikdo nic neví, nikdo to nemá na starosti a nikdo neví, kdo mi tedy pomůže. Téměř každý tady má k učitelství ještě nějakou jinou funkci, která je často hodně zbytečná.

Snadněji komunikují se svým okolí. Tím, že jsou zvyklí být ve skupinách, a školní kluby jsou často směsicí různých ročníků, vidím tady, že nemají takový problém komunikovat se spolužáky z jiných tříd, a to i s těmi, které neznají. Když jsem byla na základce, tak jsme se většinou kamarádili jen s dětmi z naší třídy, s pár z ostatních tříd a jinak jsme nikoho moc neznali. Tady jsou děti hodně provázané. Třeba druháčci mají kamarády mezi středoškoláky, kteří na ně občas v jídelně dohlédnou, doprovodí je na ošetřovnu, když je potřeba, hrají si s nimi a podobně. Škola to podporuje i tak, že občas pozve vyšší ročníky, aby udělaly nějaké akce pro menší a nebo jim asistovali při Dni vědy a podobně. Za tři roky jsem tady nezaznamenala nějaký konflikt, kdy by si starší utahovali z mladších nebo je šikanovali. Když ještě bylo více volného času po večeři, viděla jsem kolikrát, že se nějaký menší žák zamotal ke středoškolákům na basketbalovém hřišti. Kluci s ním měli trpělivost, nechali ho chvíli hrát s nimi, potom přišly holky a o malého se postaraly.

Autor: Kateřina Krumpálová | pondělí 5.4.2021 17:26 | karma článku: 24.81 | přečteno: 735x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Jak jsou na tom s platem učitelé v Číně?

Jaké mají učitelé postavení v čínské společnosti jsme probrali minule, kolik za svou práci ale dostávají?

14.4.2021 v 17:47 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 227 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak učitele vnímají v Číně?

Nedávno jsem dostala otázku na to, jaké postavení mají učitelé v čínské společnosti. V čínském školství se pohybuji již deset let, mám zde spoustu kolegů, tak jsem se dala do zkoumání.

12.4.2021 v 16:22 | Karma článku: 21.93 | Přečteno: 535 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jsou bankovky a mince přežitkem?

Kamarád Američan mi dnes psal a ptal se, jak nám v Číně funguje digitální yuan. I přes všechna úskalí mu přijdou bankovky už jako přežitek a je na čase, aby se jich zbavili.

8.4.2021 v 6:16 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 816 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Renata Pospiechová

Nezlehčuji, ale..

Nedávno jsem se rozhodla zakoupit pro svého dvouletého vnoučka sedačku na kolo. Výběr je obrovský. A při tom vybírání jsem narazila na výzvu - a nezapomeňte na přilbu!

14.4.2021 v 19:34 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 206 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsou na tom s platem učitelé v Číně?

Jaké mají učitelé postavení v čínské společnosti jsme probrali minule, kolik za svou práci ale dostávají?

14.4.2021 v 17:47 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 227 | Diskuse

Karel Januška

SPOLU ve lži

Ideály založené na hliněných základech. Bez spravedlivého soudnictví nelze vybudovat právní stát.  V právním státě je moc soudní mocí nejvyšší. 

14.4.2021 v 17:34 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 130 | Diskuse

Martina Pazourová

Muzeumka aneb trable s mobilem

Mám ráda staré věci. No a????? Prostě už jiná nebudu a navíc, hezké věci nemusí být ani drahé. Říká se, že když Nokii 3310, pozor verze 2002, necháte večer v hospodě na stole, ráno ji tam stopro najdete.

14.4.2021 v 17:03 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – snaha o pravdivost v době vylhané korektnosti…

Jak se dnes zejména v anglosaském světě zamlžují hranice mezi pravdou a lží, říkám si, jestli nebyl ve starém Řecku vložený do kolébky západní civilizace příliš danajský dar.

14.4.2021 v 11:50 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 282 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 20.93 Průměrná čtenost 1677

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Najdete na iDNES.cz