Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Jak to vypadá v nejlepším tréninkovém centru bojových sportů na světě?

21. 03. 2021 5:10:09
MMA stále jede na vlně obrovské popularity, která se jen zvyšuje a postupně šíří po celém světě. I tak má stále v očích mnohých nálepku brutální bitky bez pravidel. Změnit tento názor pomáhá i UFC Performance Institute.

Hlavní centrála sídlí v Las Vegas a byla otevřena v květnu 2017 a stále přibližně 14 milionů dolarů. Nabízí tréninkové zázemí pro všechny zápasníky, kteří podepsali smlouvu s UFC. Mnozí z nich zde dokončují svou předzápasovou přípravu, zejména teď, pokud zápasí v UFC Apex - domovské centrum, které nyní organizace využívá pro zápasy hlavně během pandemie. Mohou zde ale trénovat více méně kdykoliv. Americké centrum spolupracuje i se sportovci z dalších disciplín, jako je americký fotbal (NFL), basketbal (NBA), hokej (NHL) nebo třeba basebal (MLB). V roce 2019 otevřeli druhý institut, tentokráte v Číně - prý vyšel na 13 milionů dolarů. Šanghajský institut je třikrát větší a jeho hlavním účelem je poskytnout zázemí asijským, v současné době ale hlavně čínským zápasníkům. Sídlí zde tak vůbec první UFC Akademie, která dvakrát do roka pořádá výběrové řízení pro MMA zápasníky, kterým poskytne možnost tréninku, ubytování a stravy po dobu půl roku - vše zdarma. Po uplynutí šesti měsíců se všichni podrobí fyzickým testům a buď je jim prodloužena smlouva a nebo jsou “odejiti”. Akademi jim mimo jiné zajišťuje také zápasy v Číně, ale ultimátním cílem je připravit je na účast v pořadu Dana White’s Contender Series, který se měl v Asii konat vůbec poprvé loni, ale kvůli pandemii se přesunul na letošní rok. Smlouvu na zápasy v UFC mají ale šanci podepsat rovnou. Podepsání smlouvy představuje takovou “maturitu”. I poté mohou pokračovat v bezplatném využívání všech služeb, které institut nabízí (kromě ubytování). Trénuje zde tak i například Song Kenan, přestěhoval se sem nyní i Li Kaiwen, který v nejbližší době přechází z ONE FC do UFC, často sem jezdí i Li Jingliang a čínská šampionka Zhang Weili. Ta sem jezdí s celým svým týmem a většinu času trénuje obklopená pouze svými lidmi a zdejšími trenéry. Kromě svých zápasníků spolupracuje šanghajská centrála i s dalšími sportovci - fotbalisté, plavci, lyžaři atd. Oficiálně spolupracují s čínským olympijským týmem, takže před zimní olympiádou tady budou mít opravdu napilno. S tím souvisí i to, že tady pod jednou střechou najdete ty nejlepší experty z nejrůznějších oborů z celého světa - výživa, rehabilitace, sportovní medicína, posilování a kondice... Institut není pouze o trénování. Celý tým v USA i v Číně neustále své zápasníky testuje, sbírá a analyzuje obrovské množství dat, která následně vyhodnocuje a sdílí jak s odbornou, tak širokou veřejností. Zdejší trenéři a další specialisté se pravidelně účastní nejrůznějších fór, publikují v odborných časopisech atd. Tréninkové metody se na základě tohoto výzkumu neustále vylepšují a mění podle potřeby jednotlivých sportovců, kteří mají přístup k tomu nejlepšímu vybavení. Nyní například testují nové elektronické chrániče zubů od společnosti Opro+. Po sparingu trenér na počítači například hned vidí, jak moc tvrdé rány daný zápasník inkasoval, kolik, v jakém místě a podobně.

Jak to v tréninkovém centru vlastně vypadá?

Zrekonstruovali prázdnou výrobní halu v čtvrti Jingan, která se nachází asi 30 minut metrem od samotného srdce města. Celou budovu rozdělili na tři podlaží a tři oddělené části - tréninková, fanouškovská a administrativní. Podívat se sem ale nemůže každý. Pokud nejste zaměstnancem nebo zdejším zápasníkem, musíte mít speciální pozvání od vedení. Jinak si musíte počkat na Dny otevřených dveří, během kterých je možnost setkat se s čínskými zápasníky z UFC, zúčastnit se přednášek, ukázek tréninku a exkurze po celém centru. Prohlídka začíná v nejvyšším patře, kam umístili expozici zaměřující se na historii organizace UFC. Představují zde nejrůznější milníky, uvidíte pravé pásy šampiona s detailním vysvětlením - jeho starší i novou verzi. Jsou zde podepsané rukavice nebo i zápasové trenky. K dispozici i pytel, do kterého si můžete zabušit. Dál třeba plakáty známých borců v životní velikosti, můžete si tak s nimi napříkald porovnat rozpětí paží nebo výšku. Na závěr samozřejmě UFC obchod, kde najdete všechno od oblečení, batohů, čepic, hrnečků, po klíčenky. Tato část končí na můstku uprostřed centra. Vepředu najdete spoustu kanceláří a zasedacích místností, z nichž je každá pojmenována po jednom z mýtických čínských hrdinů, počítaje i například Hua Mulan. Vlevo vidíte do zápasnické jídelny, vpravo do hlavní tréninkové části - vše v druhém patře.

Jídelna

Jídelna funguje od pondělí do soboty a zahrnuje snídani, oběd i večeři. Jídlo se podává formou švédských stolů. Základ je více méně stejný, tzn. stůl se saláty, jogurty se sypáním (různé druhy ořechů, sušené ovoce, vločky atd.), stanice na steaky a hamburgery. Zbytek se pravidelně obměňuje. Navíc teď zavedli každou středu jinou světovou kuchyni. Už byla mexická, francouzská, thajská, německá... Každé jídlo má i svou visačku s praktickými informacemi a doporučením pro zápasníky v závislosti na tom, zda potřebují nabírat svalovou hmotu, udržovat váhu nebo shazovat před zápasem. Každý si může nechat i zabalit téměř cokoliv a v jakémkoliv množství s sebou na později. Takže teď doma vaříme opravdu zřídka a lednici máme plnou jogurtů, kokosového mléka, steaků a ovoce. Manžel se pravidelně vrací domů s plným batohem. :-) Zaměstnanci a návštěvy si za jídlo musí zaplatit. Dnes jsem měla například dvoupatrový hamburger, k tomu zeleninový salát, mísu ovoce a kávu - to vše za asi 90 Kč. Navíc, nakupuje a vaří se tady podle velmi přísných pravidel. Nenajdete tady například vepřové, během nejhoršího období pandemie ani mořské plody, všechno ostatní maso je z dovozu. Vzadu za jídelnou je místo pro společné posezení a různé akce (oslava Vánoc, narozenin, sledování zápasů atd.). Je tam kromě sedaček a velké televize také pultík nazvaný Arm Bar, kde najdete kávovar, horkou vodu, čaje, poličku s doplňky stravy a velkou lednici plnou nejrůznějších nápojů. Zapasníci dostávají měsíc a půl až dva měsíce před zápasem detailní jídelníček a každý týden je váží, aby mohli sledovat jejich shazování váhy a zajistit jim nejlepší kondici během zápasu.

Tréninkovou a rehabilitační část vám představím v další části.

Autor: Kateřina Krumpálová | neděle 21.3.2021 5:10 | karma článku: 17.50 | přečteno: 383x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Jak jsou na tom s platem učitelé v Číně?

Jaké mají učitelé postavení v čínské společnosti jsme probrali minule, kolik za svou práci ale dostávají?

14.4.2021 v 17:47 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 258 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak učitele vnímají v Číně?

Nedávno jsem dostala otázku na to, jaké postavení mají učitelé v čínské společnosti. V čínském školství se pohybuji již deset let, mám zde spoustu kolegů, tak jsem se dala do zkoumání.

12.4.2021 v 16:22 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 540 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jsou bankovky a mince přežitkem?

Kamarád Američan mi dnes psal a ptal se, jak nám v Číně funguje digitální yuan. I přes všechna úskalí mu přijdou bankovky už jako přežitek a je na čase, aby se jich zbavili.

8.4.2021 v 6:16 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 818 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Pár postřehů k čínským školákům

Čínské děti mají většinou každý den naplánovaný téměř do minuty a času čistě pro sebe, kdy by si mohly dělat, co je napadne, je opravdu málo.

5.4.2021 v 17:26 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 740 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Josef Nožička

Závěr kauzy Kúdela: Skandální rozhodnutí UEFA a servilní Tvrdíkova reakce

Ti, co prorokovali, že fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela dostane za svůj prohřešek v zápase proti Glasgow Rangers od UEFA vysoký trest, měli bohužel pravdu...

14.4.2021 v 20:02 | Karma článku: 32.20 | Přečteno: 560 | Diskuse

Miroslav Václavek

Jak nejlépe léčit deprese a to nejen ty covidové? Jednoduše, podívejte se sami

Epidemie, kterou Čínská lidová republika zavlekla do celého světa a zamořila tak celou naši krásnou modrou planetu je v civilizovaných zemích již na ústupu. Některé země se již vrátily k normálu a jsou covidu prosté,

13.4.2021 v 17:00 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 520 | Diskuse

Milan Macho

Slavia znovu Spartu vyškolila

Tak máme po dalším fotbalovém derby Slavia – Sparta a situace je v podstatě stejná jako před příchodem trenéra Vrby na Letnou: slávisté se radují, sparťané mohou doufat, že snad příště...

12.4.2021 v 13:31 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 319 | Diskuse

Josef Nožička

Proč mě fotbalisté pražské Slavie ve čtvrtek potěšili hned dvojnásobně

Fotbalisté Slavie Praha mě ve čtvrtek potěšili hned dvakrát: jednak tím, že proti Arsenalu dokázali uhrát cennou remízu, a také tím, jak se zachovali před úvodním výkopem.

9.4.2021 v 20:25 | Karma článku: 41.73 | Přečteno: 1407 | Diskuse

Josef Nožička

Angličané neunesli vyřazení z ME 21 a obvinili soupeře z rasismu. Nepřipomíná vám to něco?

Jsou fotbalisté z britských ostrovů za všech okolností nesmiřitelnými bojovníky proti rasismu nebo prostě občas neumějí prohrávat?

4.4.2021 v 20:10 | Karma článku: 41.80 | Přečteno: 2038 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 20.95 Průměrná čtenost 1677

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Najdete na iDNES.cz