Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Pár čísel a drbů o asijském MMA

23. 10. 2020 13:28:57
V době předkoronové byla Asie horkým favoritem na to stát se opět důležitým bodem na mapě světového MMA. Nyní se zdá, že UFC upíná zrak spíš k Blízkému východu. Uvidíme tedy, co všechno přinese příští rok.

Ve slavné organizaci Bellator nyní zápasí přibližně 300 mužů a žen. Organizace UFC v tomto roce “zaměstnává” přibližně 640 zápasníků ze 71 zemí, z toho dva z Česka. Podle Wikipedie podepsala UFC v letošním roce smlouvu se zatím 31 nováčky, a to nejsme ani na konci roku. Vzhledem k současné situaci s korona virem, je valná většina nově zapsaných ze Spojených států. V příštím roce bychom měli čekat novou vlnu zápasníků z Číny a dalších asijských zemí. Po plánovaném otevření třetího tréninkového institutu, tentokrát v Abu Dhabi, jistě nastoupí spousta nových bijců z arabských zemí. Dostat se do těch nejlepších organizací světa, ke kterým patří i třeba asijská ONE FC, už nevypadá tak nemožné. Kdysi to působilo tak trochu jako nedostižná meta jen pro pár vyvolených. Organizace se rozrůstají a roztahují sítě na nových trzích, starší zápasníci odcházejí (či přecházejí) a je tak potřeba nové krve. MMA se dostává do podvědomí veřejnosti, stává se velice populárním sportem napříč kontinenty, úroveň zápasníků a klubů se rychle zvedá. Důvodů je spousta. Svou roli tady samozřejmě hraje i politika. Pro zápasníky ze zemí, které své zastoupení nemají příliš silné a nebo žádné, to může být někdy jednodušší dostat smlouvu na první zápas. Podobné je to třeba v ne tak obsazených váhových kategoriích a nebo pro ženy obecně - není jich moc a těch na opravdu dobré úrovni je ještě méně.

Bez ohledu na to všechno, dostat se opravdu do těch nejlepších soutěží stále není jen tak. Zápasník musí mít něco odzápaseno a nejlépe většinu z toho vyhrát. Jak je často vidět, není to ale vždy výhradně o skutečné kvalitě daného člověka. Pokud máte ve své zemi dobré kontakty, zápasy se dají domluvit tak, abyste je vyhráli. Takoví ale v soutěži stejně nevydrží dlouho a vymění je jiní. Dál je to právě o kontaktech, které vás zmíní před těmi správnými lidmi, znají a správná telefonní čísla a prostě vás tam dotlačí. V dnešní době je také velice důležitá vaše přítomnost na sociálních sítích. Pokud jste aktivní, máte spoustu fanoušků, kteří se o váš obsah zajímají, budou se zajímat i velké organizace. V neposlední řadě je to určitě štěstí. Někdo má a někdo nemá.

Jak je to s českými zápasníky fanoušci moc dobře vědí. O světě na západ od nás dostáváme zprávy denodenně, ale co Asie? Asie je dost specifickým prostředím. Některé regiony jsou opravdu velice bohaté, jiné se potýkají se strašnou chudobou. Některá místa jsou otevřená světu a spolupracují například s USA nebo Ruskem, jiné se před světem uzavírají a nebo na něj “nedosáhnou”. Je tu velice silná tradice bojových umění. Člověk by řekl, kdo jiný než Asiat, by měl být v těch nejlepších organizacích, vždyť to mají v krvi od nepaměti. Nesmíme zapomenout na japonskou Pride Fighting Championships založenou v roce 1997. Podle oficiálních stránek u nich do roku 2007 zápasilo přibližně 310 borců. Z toho 90 Japonců, 77 Američanů, 52 Brazilců, 13 Rusů, 10 Korejců, 1 Barman (z Barmy :-)), 1 Indonésan atd. Asiatů je nyní v těch nejvyšších soutěžích ale menšina. Tradiční bojová umění a jejich postavení a užitečnost v dnešní době, to je téma samo o sobě. V několika předešlých článcích jsem o tom pouštěla rozumy. Jejich sportovní verze jsou velice limitované. V neposlední řadě, tréninkové metody v řadě zemí jsou silně zastaralé a na spoustě míst se inovují velice pomalu. Proto když organizace UFC oznámila, že v Šanghaji postaví své tréninkové centrum, spousta místních lidí (z Asie) to bralo v duchu: “A teď vám ukážeme! Bojová umění jsou nám vlastní, chybí nám pouze technologie a nejnovější poznatky.” I prezident Dana White označil Asii za nejsilnější region, odkud podle něj vzejdou nové neskutečné talenty. Rozhodně tady jsou a čekají na objevení a pomoc, ale tak jednoduché to zase nebude. Podle mého, dalším důležitým důvodem (pokud ne tím primárním), proč UFC investuje do Asie, jsou peníze, které Asiaté rádi utrácejí. Jedním z jejich rysů je, že se rádi a rychle pro něco nadchnou a podporují to, co to jde. Nezapomínejme třeba na myšlenku kolektivismu... To všechno celkem dobře vyváží fakt, že třeba na pevninské Číně je gambling zakázaný. I když, “zakázaný”, způsoby se najdou vždy.

Pokud z Asie vynecháme Rusko a Turecko, tak v organizaci Bellator zápasí pouze jeden Asiat, a to Japonec Shinsho Anzai. Pokud jsou údaje na Wikipedii správné, v UFC mají Japonci nyní pouze 4 zápasníky, i když v minulosti jich bylo daleko více. Jižní Korea jich má celkem 9. Jako první přinesla thajskou vlajsku do klece UFC slečna Loma Lookboonmee v roce 2019 a zatím je z této země, proslulou thajským boxem, jedinou. Filipíny mají také jednoho zástupce, zatímco Čína hned 10. Smolař Bharat Kandare z Indie zápasil zatím pouze jedinkrát. V prvním zápase nastoupil proti Číňanovi Song Yadongovi, který ho uškrtil v gilotině. Shodou okolností (nebo?) mu druhý zápas naplánovali proti dalšímu Číňanovi, Wuliji Burenovi, na který kvůli Indovo zranění nedošlo. Země jako Malajsie, Indonésie nebo Vietnam zatím nikoho neprotlačily. Singapurská organizace ONE FC, to je jiná. Také není s podivem, že čím nižší váhová kategorie v Asii, tím více zápasníků. Asiaté jsou prostě malí. Největší asijští borci, kteří zápasí v UFC, jsou v polotěžké váze - Korejec Da Un Jung a Číňan Hu Yaozong. Zpět k ONE FC. Zatímco Japonců je tam nyní 30, Filipínců 28, Číňanů a Korejců je 15, Thajců 10, Indů 9... Jsou zde i zástupci zemí jako je Nepál, Kambodža, Pakistán, Burma nebo třeba Singapur, ale poskrovnu. Jsou tu samozřejmě i zástupci neasijských zemí. Například 23 Brazilců nebo 20 Američanů. Někteří zápasníci mají ale více než jedno občanství. To je příklad třeba všech tří Vietnamců v žebříčku. Nutno také podotknout, že ONE FC kromě MMA zápasů pořádá také zápasy v kickboxu a thajském boxu.

UFC PI v Šanghaji

Proč nepostavit asijskou centrálu UFC (UFC PI - Perfromance Institute) v Japonsku nebo na Filipínách, kde je tento sport dobře zakořeněný? Nebo například v lidnaté Indii, kde o MMA evidentně zájem je, ale potřebují podporu? Postavili ji v Číně. Jako všechno, je to o penězích a kontaktech. Důležitým bodem je tady slovo “asijská”. Tréninkový institut má kapacitu 50 - 60 zápasníků a oficiálně má být naplněna zástupci různých asijských států. Jaká je situace po přibližně roce od otevření? V současné době je na seznamu přibližně 20 čínských borců. Z toho jedna jediná slečna, která podle všeho nemá čínské občanství, ale dlouhodobě žije v Hongkongu a ochotně zvedá čínskou vlajku, když je potřeba. Další čínské výběrové řízení má proběhnout někdy v období jaro-léto příštího roku a plánují přijmout 10 - 20 nových talentů. Když to tak vezmeme, kolik míst tak opravdu zbývá pro další země? Je to tedy i pro ostatní země? Čína si bude svůj institut bedlivě hlídat, to je naprosto jasné. Ostatní země upírají své naděje na zápasnickou šou všemocného šéfa, Dana White’s Contender Series v Asii. Tedy, v Šanghaji - v UFC PI samozřejmě. Už teď víme, že to bude ve formátu: Čína proti zbytku Asie. To je dál zkomplikováno celosvětovou pandemií, jejíž vývoj je i teď velice těžké předpovídat. Nicméně, v Šanghaji je už více méně jasné, kdo dostane zelenou a pořadu se bude moct zúčastnit. Myslím, že organizace má v dalších zemích své sítě už nějakou dobu rozhozené a pomalu je uzavírá.

Na závěr bych řekla, že tréninkové centrum, které UFC v Číně otevřela, toho asijskému regionu moc nepřineslo, pokud vůbec něco. Tím, že vidím dovnitř, musím říct, že ani rozvoji v Číně samotné zatím zase tolik neprospěla. Reklamu a propagaci svou, svých zápasníků a MMA obecně v Číně zatím moc nerozjeli. Postupují po hodně malých krůčcích a o reklamu se spíš starají zápasníci sami. Odhaduji, že si chtějí nejdříve vybudovat pozici, vychovat několik silných nadějí a kolotoč se roztočí příští jaro. Zatím největší přínos mělo samozřejmě vítězství Zhang Weili, která letos v březnu svůj pás šampiona obhájila proti vyzyvatelce z Polska. Samozřejmě, celé je to běh na dlouhou trať. Zapůsobilo to ale jako stimul pro ostatní organizace a kluby. Thajský vyhlášený klub Tiger Muay Thai ohlásil, že se chystá otevřít své tréninkové centrum v Číně a chystá nábory. ONE FC prý něco kutí, možná i VENUM, jedna z nejsilnějších čínských organizací, Wulin Feng, už má také svou tréninkovou centrálu.

Autor: Kateřina Krumpálová | pátek 23.10.2020 13:28 | karma článku: 11.73 | přečteno: 274x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

26.11.2022 v 22:06 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 621 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Projížďka čínským fárem značky Hongqi

Auta značky Hongqi brázdí silnice od roku 1958 a přezdívá se jim Rolls Royce Číny. Jezdí jím zahraniční návštěvy, politici a hlavně čínský prezident Xi. V Evropě jich moc nenajdete, my měli tu možnost projet se jím v Abú Dhabí.

25.11.2022 v 15:55 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 294 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Soutěže - jak moc jsou důležité?

S manželem jsme oba velice soutěživí. On zápasí profesionálně, já amatérsky. Prošli jsme si během těch let velkým vývojem, ale to zásadní se nezměnilo. Rozhodně se nechodíme zúčastnit. Jak vnímáme soutěže?

24.11.2022 v 18:11 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 256 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Návrat do českého prostředí - už je to rok!

Po dlouhých 10 letech v Číně jsme se loni přestěhovali zpět do ČR a manželovi se u nás moc líbí. Ze začátku to byl tak trochu šok pro nás oba a i já jsem si musela na některé věci zvykat. Co je třeba v obou zemích trochu jinak?

21.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 3415 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Hokej – Liga mistrů – sumář od sezony 2016-17

I když v současné době je u nás zájem o Ligu mistrů v hokeji přibližně stejný jako o českou ligu v kuželkách, dovolil bych předložit pár zajímavostí z této soutěže.

1.12.2022 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 468 | Diskuse

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Tomáš Flaška

Multi-kulti v Marocko-Belgické praxi

Maroko vyhrálo na MS ve fotbale nad Belgií a ukázalo se nám v praxi, jak „politika ve sportu“ není. A nic s tím nenaděláme. Fanouškovství v národních barvách je jen takový soft nacionalismus.

28.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – uvažuje se o změnách těchto fotbalových pravidel

I když to tak nevypadá, fotbal prožívá určitou fotbalovou stagnaci. Vidíme to i na současném mistrovství světa v Kataru.

28.11.2022 v 11:23 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 21.41 Průměrná čtenost 1451

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...