Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Jak je v tréninkovém kempu v Thajsku?

14. 03. 2020 13:35:01
S manželem se oba věnujeme kontaktním sportům. On je profesionální zápasník, já bojová umění vyučuji. Proto jsme se rozhodli před koronavirem ukrýt v Thajsku, kde se už tři týdny potíme v nejvyhlášenějším tréninkovém centru Asie.

Kvalitní kluby bojových umění a sportů najdete již ve většině zemí. I v ČR máme v této oblasti dlouhou a velmi úspěšnou historii a zejména MMA je v současné době na obrovském vzestupu. I tak ale čas od času spousta borců odjíždí zahranice na tréninkové kempy, a to z mnoha důvodů. Patří k nim jak celková úroveň, tak možnost učit se od zvučných jmen, vše potřebné je pod jednou střechou, podnebí, cena a podobně. Vzhledem k tomu, že žijeme v Číně, kde se zastavil normální život kvůli situaci kolem koronaviru, rozhodli jsme se odjet trénovat do Thajska. Tahle země je vyhlášená svou tradicí bojových sportů, neleží daleko, vychází pro nás velice levně a najde se zde hned několik velice vyhlášených tréninkových středisek.

Většina zápasníků míří do pobřežní městské části Chalong, ale tohle místo stojí za to vidět, i pokud vám sport nic neříká. Poblíž našeho bungalovu je chrámový komplex Wat Chalong, kde nepotkáte moc turistů. Dál je tu botanická zahrada, svět ptáků, krokodýlí království, na pláže Patong nebo Karon to trvá 20 minut na motorce, stejně tak do hlavního města ostrova. Rozhodně se tady člověk nenudí, ale zpět k tréninku.

Téměř vše důležité se nachází ve “fit” uličce (Soi Ta-iad), jak jí říkám. Najdete tady spoustu restaurací a kaváren, které kromě místních specialit, hamburgerů a pizzy nabízejí také veganská nebo raw jídla, potréninková kuřecí prsa na všechny způsoby, zeštíhlující saláty, dokonce i proteinové koktejly a různé detoxikační nápoje. Na každém rohu se samozřejmě prodávají čerstvé kokosy, které pořídíte za 40-50 bathů. Mimo tuto uličku se na trhu dají koupit už za 15 bathů. Je tu spousta veřejných prádelen, kde vám vyperou a vysuší prádlo za 30-50 bathů na kilo za pár hodin. Jednou týdně si nechávám prát gi, protože je z hodně silného materiálu a už jsem zhejčkaná. Zbytek si pereme sami. Na každém rohu se dají pronajmout motorky za 1200 bathů na týden (900 Kč), na několika místech najdete k pronajmutí i auta. Všude, kam se podíváte, postávají, často i pobíhají polonahá vysportovaná těla. Kluci jen v kraťasech. Holky ve sportovních podprsenkách a kraťáskách do půli zadku. Většinou míří do jednoho z mnoha fitness zařízení. Na tak malém místě je obrovská koncentrace opálených svalovců a fitness krásek, že pokud k nim tak úplně nepatříte, může chvíli trvat, než se vám vrátí sebevědomí. Na druhou stranu to tady překypuje endorfiny, všichni jsou přátelští, uvolnění, a rozhodně nebudete motivaci do pohybu hledat dlouho.

Nejvyhlášenějším tréninkový centrem je beze sporu Tiger Muay Thai. Tenhle klub reprezentuje spousta známých zápasníků, mezi které patří například Valentina Shevchenko, Peter Yan, Rafael Fiziev, vůbec první thajská zápasnice v UFC Loma Lookboonmee a další. Jezdí sem tak vedle amatérů a hobistů také profesionální zápasníci z těch nejslavnějších organizací světa, včetně ONE FC, Bellator nebo UFC. Docela dobře se vám může stát, že na váš trénink dorazí i mistr světa v thajském boxu, kickboxu, nebo jiné hvězdy, jejichž zápasy sledujete v televizi. Manžel Lukas si během MMA sparingu zazápasil s českým borcem Jakubem Dohnalem, který se zde připravuje na svůj další zápas v Oktagonu. Naposledy také změřil síly s judisty a wrestlery, kteří reprezentovali své země na Olympijských hrách. Na každém tréninku je vždy alespoň pár zápasníků sambo ze zemí bývalého sovětského svazu, potkali jsme i několik Poláků, Němců, Španělů, Brazilců, samozřejmě spoustu Asiatů. Připomíná to tady malý velký Babylon. Nepotkáte tu ale jen mix národností, ale i různé věkové a výkonnostní kategorie. Téměř každým si tady najde lekce pro sebe. Vedle sportovních kontaktních disciplín jako jsou MMA, box, thajský box, wrestling a kickboxing, si můžete vyzkoušet také tradiční thajské bojové umění zvané Krabi Krabong. Dál tu jsou různé kondiční tréninky, cross fit a jóga. O několik set metrů dál stojí další vyhlášený gym, Top Team, který je rozlohou o dost menší, ale to mu na kvalitě neubírá. Kolem najdete i spoustu dalších menších klubů a posiloven. Zatím se nám nestalo, že bychom si z místní nabídky nevybrali, a nebo že by nás na lekci nepustili kvůli obsazenosti. Nejvíce natřískané bývají sparringové tréninky na MMA a grappling, ale i s tím se trenéři vždy dobře popasují.

Ze začátku se zdá, že se rozhodně vyplatí pořídit si permanentku alespoň na týden nebo nejlépe na měsíc, ceny jednotlivých klubů a posiloven jsou snadno dostupné na jejich webových stránkách. Hned po příjezdu jsem si tak v Tygrovi zaplatila týden grapplingu a BJJ za 4100 bathů (plus daň). Za téměř 3000 Kč tak dostanete celkem 16 lekcí (gi a nogi), dál můžete dvakrát týdně chodit na wrestling pro MMA a do klimatizované posilovny dle libosti. Spousta lidí si koupí kompletní balíček, který na týden vyjde na 5000 bathů a na měsíc 15500 bathů, to už můžete chodit kdykoliv kamkoliv. Na začátku každé lekce je protažení, zahřátí a trocha základních cviků, poté se vyučují jednotlivé techniky a na závěrečných 30-40 minut je sparring. To znamená, že v týdnu máte zápas dvakrát denně, v pátek večer je to hlavně o sparingu, a stejně tak v sobotu dopoledne. Po prvním týdnu jsem byla naprosto vyždímaná. V kombinaci s tím, že mi něco nesedlo v jídle, jsem byla mimo na téměř 4 dny, které jsem strávila buď v posteli a nebo v koupelně. Když byl Lukas v profesionálním týmu juda v Šanghaji, trénovali jako blázni, ale zápas měli jen 2-3krát do týdne. V UFC institutu mají sparingy pouze dvakrát týdně, zbytek času věnují pilování technik, kondici, posilování atd. Zápasit každý den celý týden je dost velká zběsilost, která se moc nevyplatí. Rozhodně si tím ale posunete limity v tom, co ještě vydržíte. Určitě také záleží, ve které tréninkové fázi člověk je. Představa, že si dáte ráno grappling, na oběd jógu, odpoledne crossfit nebo třeba thajský box a večer další sparing, je dost nereálná - tedy pokud chcete v každé lekci jet naplno. Většinou občas dostanete chuť tréninky doplnit crossfitem, dát se trochu do kupy na józe a mobilizačním cvičení. To si ale musíte zaplatit zvlášť, pokud nemáte kompletní balíček, takže to potom vyjde celkem draho a nejlepší je si pořídit “all inclusive”. Top fighteři si musí vybírat ještě pečlivěji, protože ne každý trénink odpovídá úrovní a při tom počtu lidí, nemá trenér dost času věnovat se každému. Většinou si zaplatí soukromého trenéra na kondici a posilování a po něm trenéra na techniku. Občas zajdou na crossfit, ale většinu času trénují sami se svým týmem. Například Číňané, kteří zápasí v UFC, sem jezdí se svými vlastními lidmi - celý pobyt jim buď zaplatí sami a nebo se o náklady postará jejich klub.

Od druhého týdne si tak spíš kupujeme jednotlivé lekce a různě to kombinujeme i s jinými tréninkovými centry. Na kondiční trénink chodíme do Unit 27, který najdete jen pár metrů od Tygra. Po prvním týdnu jsem navíc začala vyučovat online, takže už na cvičení není tolik času. V polední pauze cvičíme s Lukášem sami v Tygrovi, kde jsou prostory a všechno vybavní volně k dispozici, pokud tam nejsou hromadné tréninky. Večer chodím na grappling a sparring. Lukáš si platí soukromé lekce boxu (2000 bathů) a dvakrát týdně chodí na zápasy. Soukromé lekce se dají najít už za 300 bathů, ale kvalita a přístup jsou velice rozdílné.

Co dál zajímavého se tady děje? Hned několik klubů organizuje hromadné výběhy na kopec k Velkému Buddhovi. Některé jsou brzy ráno, jiné v sobotu dopoledne. Někteří běží na prázdno, jiní s kettlebelly v ruce. Vyběhli jsme si to na vlastní pěst a musím říct, že to v tom horku stálo za to. Některé úseky jsou tak příkré, že i Lukáš měl co dělat a musel to vyjít. Nejsme žádní zdatní běžci, ale aspoň jednou jsme si to zkusili. Další zajímavou akcí je Plážová výzva organizovaná Tygřím gymem. Celé je to naplánované na tři hodiny, během kterých se posiluje, běhá, skáče a plave. Je to neskutečný zápřah, rozhodně to byl zážitek, ale stačilo nám to jednou.

Rozhodně jsme udělali dobře, že jsme sem vyjeli. Tréninky jsou tady výborné, pokud si je dobře naplánujete. Potkáte spoustu zajímavých lidí z různých koutů světa, od každého se naučíte něco nového. Užijete si sluníčko - každý den je tady minimálně 27 stupnů a za celé tři týdny pršelo jen dvakrát. Většina hotelů a hostelů má své vlastní bazény, k moři to také není daleko. Je to ideální aktivní dovolená, jejíž náročnost si naplánujete podle svých možností.

Autor: Kateřina Krumpálová | sobota 14.3.2020 13:35 | karma článku: 16.19 | přečteno: 418x

Další články blogera

Kateřina Krumpálová

Jak se sportuje v Číně?

Čína je známou sportovní velmocí a zdá se, že zde sportuje opravdu každý. Ze zkušenosti ale musím říct, že to není tak úplně pravda. Dnes se rozpovídám trochu o dětech a studentech a tělocviku na naší škole.

15.5.2020 v 12:38 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 407 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Nekončící souboj tradičních a moderních stylů bojových umění v Číně

Čínská bojová umění jsou v poslední době celkem kontroverzím tématem. Většina z nás si na ně na základě svých zkušeností vytvořila svůj vlastní názor. Můj náhled na věc přiblížím v sérii článků, které budu postupně přidávat.

5.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 391 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Co jsou to ta čínská bojová umění?

Hlavním důvodem mého odjezdu do Číny bylo naučit se obstojně čínsky a splnit si sen o studiu čínských bojových umění. Představovala jsem si, jak v kdesi v parku cvičím s čínským dědečkem, úžasným mistrem nějakého smrtícího stylu.

5.5.2020 v 6:51 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 628 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Novinky ze Šanghaje

V Šanghaji se život vrací do starých kolejí. Silnice jsou plné aut, lidé se opět tlačí v metru a stále někam pospíchají. Většina restaurací, fitness center a dalších už funguje a rychle se blíží i otevření škol.

27.4.2020 v 3:48 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 729 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Karviná nám dává kříííídla!

Už je to tady, už je to tady! Už i sparťanský fanoušek ví, jak chutná vítězství v jarní části první ligy. Tedy, čekali jsme dlouho a museli jsme fakt moc vytrpět, hodně věcí se od posledních tří bodů událo, ale dočkali jsme se.

1.6.2020 v 14:24 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 191 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: To byl fičák pane Kotal, co?

Po měsících koronavirového útlaku vyběhli sparťanští hráči znovu k ligovému mači. Natěšený fanoušek sice musel oželet svou přítomnost na stadiónu, ale nežbrblal. To až poté, co mu letenští boys naservírovali tak nechutný výkon.

28.5.2020 v 22:46 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1031 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Brutální reakce

Je to Arab s fotbalovým talentem, ale narodil se v roce 1993 v Izraeli. Jmenuje se Abdallah Jaber a v pondělí 25. května podepsal smlouvu s izraelským prvoligovým celkem Hapoel Hadera. Zařazen je na pozici levého obránce.

26.5.2020 v 10:20 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 616 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 131 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bundesligový covidový bizár

O minulém víkendu se v Německu opět koplo do balónu. Po několikaměsíční státní "karanténě" se první a druhá Bundesliga znovu probudila ze zavirovaného spánku. Fanoušek byl natěšený a kamery připraveny. Dojmy jsou však rozpačité.

18.5.2020 v 19:36 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 22.45 Průměrná čtenost 3602

V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Najdete na iDNES.cz