Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak to vypadá v nejlepším tréninkovém centru bojových sportů na světě? - 2. část

V minulém díle jsem vás provedla po fanouškovské základně a jídelně. Dnes se podíváme, kde zápasníci MMA v Šanghaji trénují.

První část najdete zde: https://krumpalova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=767771

Tréninková část se rozprostírá na dvou patrech. Technická je ve druhém patře, silově-kondiční hned pod ní. V pravé části druhého patra je hlavní červená žíněnka s vypolstrovanou zdí, z druhé části je obehnána pletivem. Trénuje se tady jak wrestling, BJJ, postoj, tak práce na pletivu, a probíhá tady i většina sparingů. Uprostřed najdete dvě klece na MMA v oficiální velikosti, které nasvětlují stejně jako během zápasů, aby si borci zvykali. Mezi klecemi je ještě boxerský ring a za ním prostor s mnoha pytli různých velikostí a tvarů, samozřejmostí je i spousta zrcadel. Když budete pokračovat dál, otevře se před vámi velký prostor s červeným kobercem a obrovským nápisem UFC, do kterého sejdete po schodech, které během nejrůznějších akcí slouží i jako hlediště. Odtud se bude sledovat plánovaná série Dana White’s Contender Series s tím, že se na koberec dopraví klec zeshora. Nyní se tento prostor využívá pro hromadné kondiční tréninky a testování. V téhle části najdete i stanoviště, odkud si zápasníci mohou brát vodu a sportovní nápoje, k dispozici jsou i ručníky, tejpy, desinfekce a další věci potřebné během tréninku. Před boxerským ringem vyšetřili menší prostor, kam postavili tabuli a dvakrát do týdne zde probíhají teoretické lekce, aby zápasníci lépe porozuměli tomu, co dělají a jak to dělat lépe. Zápasníci v Číně jsou zvyklí drilovat techniky a dotahovat je k dokonalosti. Co jim často chybí jsou teoretické znalosti založené na vědeckém výzkumu a během zápasů či soutěží tak často tratí právě kvůli nedostatečné fyzické kondici a připravenosti v porovnání s jejich soupeři ze západu. Tohle je tedy jedna z věcí, co by měl UFC institut v Číně změnit, a to nejen co se týče bojových sportů - ale i chápání sportovního tréninku a výkonu, rekonvalescence, výživy atd.

Lukas v posilovně vedle Justin Kish, zápasnice slámové divize UFC, která se v institutu připravovala na jeden ze svých zápasů

Po schodech se sejde do prvního patra, které je věnované kondiční a silové přípravě. Nechybí obří posilovna plná želez různých tvarů a váhy, medicimbalů, obřích míčů, tyčí, gum, kruhů, beden, několik druhů běžeckých pásů, řady stacionárních kol, která vám vyhodnocují, jak kterou nohou zabíráte do pedálů, před každým kolem a pásem televize, aby se člověk nenudil… myslím, že si tady vyhraje opravdu každý. Naproti posilovně je za sklem podélně hned několik specializovaných místností, kde se provádějí fyzické a zátěžové testy. Všechny části na sebe celkem logicky navazují. Zápasníci začínají technickým tréninkem, tedy nahoře. Poté scházejí dolů do posilovny. Po odcvičení si jdou do mezikrčku, který spojuje tělocvičnu se šatnami. Tam je tzv. “Čerpací stanice”, kde už na ně čekají na míru připravené proteinové nápoje a výživové doplňky, který ten den mají vzít. Borci jsou zde vedeni nikoliv podle jmen, ale pod čísly. Každý si tak vezme shaker se svým číslem. K dispozici tam dál jsou různé sportovní nápoje, kokosová voda, ovoce, proteinové sušenky a další menší věci k zakousnutí pro doplnění energie. Pokud mají nějaký problém, pokračují odtud k fyzioterapeutovi na prohlídku nebo na domluvenou proceduru. Manžel má trochu problémy s krkem a kolenem, a tak má několikrát do týdne domluvené masáže a akupunkturu. Jiné dny pokračuje do šaten a potom do relaxační části.

V relaxační části je jedna větší sauna, do které chodí věšinou každý den, a několik bazénů. Jeden s protiproudem a různými vířivkami. Další s podvodním běžeckým pásem. Dál je tam menší s ledovou vodou a druhý s vodou teplejší, kde tým tráví po tréninku docela hodně času. Povídají si, na televizi sledují zápasy a odpočívají. Přibližně jednou do týdne chodí do kryo komory, která je ve vedlejší místnosti. Tady je až -110 stupňů Celsia. Je tedy potřeba navléci erární čepici (nebo alespoň klapky na uši) a rukavice. Ve stejné uličce jako ledová místnost je také další relaxační místo. K dispozici je tady Playstation s nejnovějšími hrami, pohovky s dekami a polštáři a černé vajíčko na spaní. Do toho se člověk může zavřít, nastavit si, jak dlouho chce spát nebo relaxovat, pustit si k tomu hudbu nebo třeba zpěv ptáků a je v úplné tmě. Dál jsou tady “ordinace” výživového doktora, svou místnost tady má i zahraniční specialista ortoped, který sídlí v Pekingu v Olympijské vesničce, a jednou do měsíce jezdí do Šanghaje prohlédnout zápasníky, kteří se potýkají s nějakými zraněními.

Po třetím výběrovém řízení je v akademii celkem 28 borců. K tomu Song Kenan, který už v UFC zápasí dlouho, a čtyři další, kteří teď nově podepsali smlouvu na zápasy UFC a někteří z nich se představí již v dubnu v USA. Na přibližně 35 zápasníků a zápasnic připadá asi 200 zaměstnanců! 

Před vchodem do UFC PI

Úplně na vrcholu jsou dva šéfové, jejichž rozhodnutí má mít stejnou váhu. Jeden je Číňan, Peter Zheng, který je zároveň také ředitelem celého asijského UFC. Druhým až do minulého týdne byl Joseph Coyne, který v minulosti pomáhal například čínským olympionikům (atletika). Na nějakou dobu ho nahradí Dean Amasinger z Velké Británie, který v UFC PI doteď působil jako hlavní trenér. Tuto pozici si ponechá a přibere i tu vedoucí, dokud nenajdou vhodného kandidáta. Dál tam měli hlavního a pomocného trenéra na postoj. Ten hlavní, Richard Walsh, veterán UFC, se kvůli pandemii vrací domů do Austrálie, kde musel nechat rodinu. Vypsalo se tak výběrové řízení na tuto pozici a čeká se, koho vyberou a jak rychle se bude schopný dostat do Číny. Přihlásil se i například náš známý John Hutchinson, trenér Petra Yana, kterému dopomohl k pásu šampiona. Kromě něj i několik dalších velice známých jmen, ale zatím je to tajemství. Na zem a brazilské jiu-jitsu mají také dva trenéry, stejně tak na wrestling. K tomu do centra několikrát do týdně chodí Thajci, specialisté na lapy. Kondičně-silový hlavní trenér doktor Gavin Pratt má dva asistenty a úzce spolupracuje s dalším doktorem Felixem Falkenbergem, který má na starost zpracovávání a vyhodnocování veškerých dat. Poskládat všechny tyto části do sebe, aby pro každého zápasníka vytvořily ten správný mix MMA, má na starosti právě hlavní trenér, ve spolupráci s hlavním trenérem na postoj. Takže přibližně patnáct hlavních a pomocných trenérů. Zbytek zaměstnanců patří do administrativy, mediální propagace a PR, UFC obchodu, kuchyně, zásobování, úklidu atd. Co jsem slyšela, tak plat zahraničního trenéra se pohybuje v rozmezí 70 000 - 100 000 RMB měsíčně (krát 3.2). K tomu mají zdravotní pojištění, jednou ročně 10 000 RMB na letenky pro návrat domů nebo cestování a další benefity. Smlouva se podepisuje na 10 let. Pokud vás tenhle směr zajímá, je to práce snů. Asi jedinou překážkou je, že je to v Číně. Ale ty peníze to rozhodně výrazně zpříjemňují.

 

Autor: Kateřina Krumpálová | středa 24.3.2021 5:21 | karma článku: 14,17 | přečteno: 312x
  • Další články autora

Kateřina Krumpálová

Nápadník z ropné plošiny

Emaily s podivnými odkazy, falešné účty, které vám vysají bankovní kartu při nakupování zboží z bazaru, na to jsem zvyklá. Nečekala jsem ale, že mě podvodník potká i jinde...

27.7.2023 v 15:47 | Karma: 25,42 | Přečteno: 924x | Diskuse| Ona

Kateřina Krumpálová

Mistrovi se "ne" neříká - aneb jak jsem držela půst v čínských horách

S naším Mistrem Xu jsme se nikdy nenudili. Jednou mě naverboval do pětidenního detoxu v čínských horách...

2.7.2023 v 15:32 | Karma: 23,50 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak Číňané vnímají trendy oslavující těla všech velikostí a tvarů?

Západ se snaží oslavovat těla všech velikostí, tvarů, barech...často ne příliš úspěšně. Jak tyto trendy vnímají Číňané?

28.6.2023 v 18:27 | Karma: 19,90 | Přečteno: 632x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Telefonát s Taiwanem

Už začátkem nového roku, před oficiálním nástupem nového prezidenta do funkce, máme hned o čem mluvit. Co může přinést jeden telefonát s Taiwanem?

1.2.2023 v 16:57 | Karma: 37,44 | Přečteno: 2989x | Diskuse| Politika

Kateřina Krumpálová

Bez filtru ani fotku!

Kruhy pod očima, vrásky, málo vlasů, tloušťka... pro zkrášlovací aplikace není nic problém. Moje čínské kamarádky se bez nejrůznějších filtrů odmítaly fotit a nad následnou úpravou kolikrát strávily i několik hodin.

9.1.2023 v 18:11 | Karma: 21,28 | Přečteno: 552x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Strasti v Číně: tlustá moc i málo

V Číně, zejména na jihu, bývá velký problém sehnat oblečení ve větších velikostech, než je M. Přitom M je spíš naším S. Kalhoty jsem si v Šanghaji většinou neměla šanci pořídit. Kult štíhlosti frčí všude.

7.1.2023 v 15:28 | Karma: 34,16 | Přečteno: 4821x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak moc je anketa Sportovec roku opravdu objektivní?

Letošní výsledky ankety Sportovce roku už jsme měli možnost si prostudovat, v mnoha komunitách určitě vyvolaly vášnivé diskuze, a ani v MMA tomu není jinak.

1.1.2023 v 23:52 | Karma: 14,45 | Přečteno: 685x | Diskuse| Sport

Kateřina Krumpálová

Jak se teď mají lidé v Číně?

Začátkem prosince se najednou začalo rozvolňovat a covid se chová více než vzorně. Už není vůbec tak nebezpečný, jak se tvrdilo - něco jako obyčejná chřipka. Přesně podle rozhodnutí vlády. Obyčejní lidé to ale vidí trochu jinak.

18.12.2022 v 13:41 | Karma: 36,73 | Přečteno: 6696x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

26.11.2022 v 22:06 | Karma: 27,20 | Přečteno: 853x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Projížďka čínským fárem značky Hongqi

Auta značky Hongqi brázdí silnice od roku 1958 a přezdívá se jim Rolls Royce Číny. Jezdí jím zahraniční návštěvy, politici a hlavně čínský prezident Xi. V Evropě jich moc nenajdete, my měli tu možnost projet se jím v Abú Dhabí.

25.11.2022 v 15:55 | Karma: 16,62 | Přečteno: 555x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Soutěže - jak moc jsou důležité?

S manželem jsme oba velice soutěživí. On zápasí profesionálně, já amatérsky. Prošli jsme si během těch let velkým vývojem, ale to zásadní se nezměnilo. Rozhodně se nechodíme zúčastnit. Jak vnímáme soutěže?

24.11.2022 v 18:11 | Karma: 17,71 | Přečteno: 383x | Diskuse| Sport

Kateřina Krumpálová

Návrat do českého prostředí - už je to rok!

Po dlouhých 10 letech v Číně jsme se loni přestěhovali zpět do ČR a manželovi se u nás moc líbí. Ze začátku to byl tak trochu šok pro nás oba a i já jsem si musela na některé věci zvykat. Co je třeba v obou zemích trochu jinak?

21.11.2022 v 17:42 | Karma: 37,83 | Přečteno: 3637x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak vypadaly tréninky bojových umění na univerzitě v Číně

Během prvního roku na Šanghajské sportovní univerzitě jsem studovala čínštinu a reálie, k tomu jsem mohla zdarma na jeden ze sportů, pokud mě tedy trenér přijme.

18.11.2022 v 17:20 | Karma: 22,25 | Přečteno: 543x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Poslední rozloučení s mým čínským mistrem

Mistr málokdy vydržel na jednom místě. Měl mnoho velikých plánů, létal po světě a za jeden den stihl neskutečné množství věcí. Jeho náhlý odchod všechny hodně překvapil a bohužel pro nás znamenal konec jedné velké éry.

15.11.2022 v 17:04 | Karma: 23,55 | Přečteno: 754x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Slavné čínské politické duo a cenzura

Číňané, podobně jako my, mají ve zvyku si v obtížných životních situacích pomáhat humorem, často také metaforami. Někteří se vládě vysmívali i na Twitteru a ač anonymně, musí za to pykat.

11.11.2022 v 21:49 | Karma: 21,69 | Přečteno: 626x | Diskuse| Politika

Kateřina Krumpálová

Hlavně nezemřít na covid

Čína se snaží uchránit své obyvatelstvo od covidu, jak se dá. Lidé ze zoufalství skáčou z oken, umírají kvůli nedostatku léků, nejsou léčeni včas. I to se teď děje v Číně.

9.11.2022 v 21:39 | Karma: 31,20 | Přečteno: 2379x | Diskuse| Osobní

Kateřina Krumpálová

Kde obyčejní lidé nic neznamenají

Čína má nového císaře, kam svou zemi povede teď nedokáže říct nikdo. Nulová tolerance covidu zemi a její obyvatele hodně změnila. Nebo spíš ukázala jejich pravou tvář.

8.11.2022 v 18:08 | Karma: 26,55 | Přečteno: 940x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Na skok na ostrově Yas

Jsme tady z větší části pracovně, a tak si zdejší zábavní parky bohužel neužijeme, i tak jsme aspoň něco málo prozkoumali. Každý den se objeví něco, nad čím kroutíme hlavami.

21.10.2022 v 16:40 | Karma: 18,39 | Přečteno: 537x | Diskuse| Cestování

Kateřina Krumpálová

Náš zápasový týden - jak vypadá fight week v MMA

Blížíme se ke konci zápasového týdne. Teď už nás čeká jen vážení, zápas proběhne v neděli. Jak probíhaly přípravy a jak vypadal poslední týden?

20.10.2022 v 9:27 | Karma: 13,13 | Přečteno: 340x | Diskuse| Sport

Kateřina Krumpálová

Císař Xi Jin Ping

Většina Číňanů očekává, že prezident Xi zůstane u moci i na třetí funkční období. Zvolen bude samozřejmě jednomyslně. Co dál si ale obyčejní lidé myslí?

17.10.2022 v 9:26 | Karma: 23,06 | Přečteno: 726x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 203
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1517x
V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Seznam rubrik